Podczas debaty o z dyrektywie tytoniowej apelowano o poparcie radykalnych zmian mających lepiej chronić młodzież przed nałogiem palenia papierosów.

Autorkę raportu Brytyjkę Lindę McVan w pełni poparli przedstawiciele Rady i Komisji Europejskiej. Uważają, że przeznaczenie 75 proc. opakowania na ostrzeżenie o szkodliwości palenia, zrezygnowanie z papierosów smakowych jak mentolowe, kuszących opakowań i cienkich papierosów typu slim, powinno choć w części odwieść najmłodszych od palenia.

Odpowiedzialny za zdrowie komisarz Tonio Borg pokazał pudełko papierosów slim, które - jak powiedział - koszą jak najlepsze perfumy. Apelując do posłów o poparcie zmian, przypomniał, że każdego roku z powodu palenia umiera w Unii 700 tysięcy ludzi. Znikają z mapy takie miasta jak Kraków lub Florencja - powiedział Tonio Borg.

Wielu posłów apelowało, by nie ugiąć się przed atakiem lobbystów. Podejmowane przez część posłów, między innymi Marka Migalskiego, próby obrony interesów rolników oraz pracowników przemysłu tytoniowego brzmiały mało przekonująco.

Polska jest jednym z największych producentów tytoniu i Polacy będą głosować za złagodzeniem proponowanych zmian.

Reklama