Wielkość eksportu z Polski do krajów Unii Europejskiej i krajów trzecich serów dojrzewających od stycznia do końca lipca br. wyniosła 84 tys. ton, zaś serwatki w proszku 129 tys. ton, co oznacza wzrost odpowiednio o 15% i 20% w skali roku. Pogłębił się natomiast spadek eksportu jogurtów i mleka w proszku oraz masła. Z kolei na poziomie wyższym niż przed rokiem utrzymuje się import większości artykułów mleczarskich, podała Agencja Rynku Rolnego (ARR) w raporcie.

"W 2013 r. kontynuowany jest wzrost wywozu serów dojrzewających oraz serwatki. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2013 r. z Polski (łącznie do UE i krajów trzecich) wywieziono 84 tys. ton serów dojrzewających (o 15% więcej niż przed rokiem) oraz 129 tys. ton serwatki w proszku (o 20% więcej)" - czytamy w "Informacji o sytuacji na rynku rolno-żywnościowym w sierpniu 2013 roku z elementami tendencji rozwojowej".

Pogłębił się natomiast spadek eksportu jogurtów i mleka w proszku – odpowiednio o 3% r/r do 27 tys. ton, pełnego mleka w proszku o 12% r/r do 11 tys. ton, a proszku odtłuszczonego o 20% r/r, do 38 tys. ton.

ARR podała także, że od maja br. notuje się także znaczące zmniejszenie wywozu masła. W efekcie, łącznie w miesiącach styczeń– lipiec br. był ono 4% mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł 20 tys. ton.

Reklama

Z kolei na poziomie wyższym niż przed rokiem utrzymuje się import większości artykułów mleczarskich.

"W okresie styczeń-lipiec br. zaimportowano 5 tys. ton masła i 3,6 tys. ton PMP (w obu przypadkach o 13% więcej niż przed rokiem), 21 tys. ton serów dojrzewających (o 23% więcej) oraz 11 tys. ton serwatki (o 57% więcej). Od początku 2013 r. obserwowany jest natomiast ograniczony przywóz OMP i jogurtów" - czytamy dalej.

W ciągu pierwszych 7 miesięcy br. do Polski przywieziono 10 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) i 12 tys. ton jogurtów, tj. odpowiednio o 5% i o 9% mniej niż rok wcześniej.

Z raportu wynika, że w 2013 r., przy ograniczonej podaży surowca, przetwórcy zmniejszyli produkcję odtłuszczonego mleka w proszku, masła i serów dojrzewających, a zwiększyli produkcję serów świeżych (w tym twarogów) oraz serwatki.

Według danych GUS w sierpniu br. w krajowych proszkowniach wytworzono 8,4 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku, o 19% mniej niż w lipcu i o 34% mniej niż przed rokiem. Łącznie w okresie ośmiu pierwszych miesięcy produkcja OMP wyniosła 71 tys. ton i była o 17,5% mniejsza niż przed rokiem.

Produkcja masła w analizowanym miesiącu ukształtowała się na poziomie 14 tys. toni była mniejsza niż w lipcu br. i przed rokiem odpowiednio o 7% i o 5%. Ogółem w miesiącach styczeń– sierpień2013 r. w kraju wyprodukowano 112 tys. ton tłuszczu mlecznego, tj. o 2% mniej niż w porównywalnym okresie 2012 r., podano także.

ARR podała , że w sierpniu br. produkcja serów podpuszczkowych dojrzewających wyniosła około 28 tys. toni była o 6% większa niż w lipcu br., ale o 5% mniejsza niż rok wcześniej. W okresie styczeń-sierpień br. produkcja serów dojrzewających była nie-znacznie (o 0,6%) mniejsza niż przed rokiem i wyniosła 203 tys. ton.