Dziennik Gazeta Prawna

  • Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy przekroczyły 6 mld zł

Co dziewiąta firma zarejestrowana w pierwszym półroczu 2013 r. powstała dzięki środkom pozyskanym z urzędu pracy. Biznesy zakładają bezrobotni za pieniądze przedsiębiorców, które wpływają do Funduszu Pracy. Czytaj więcej >>>

  • Kto jest szeryfem, a kto gangsterem w sporze o OFE?
Reklama

Dotychczasowa dyskusja o „reformie” OFE ukazała rząd w roli gangstera. Teraz więc rząd złapany za rękę mówi, że to nie jego ręka. Czytaj więcej >>>

  • Inwestycje PKP: Kolej planuje inwestycje warstwowe

Pod ziemią pociągi – nad nimi biurowce i galerie handlowe. To plan tzw. inwestycji warstwowych Polskich Kolei Państwowych. Na przeszkodzie stoi jednak prawo. Czytaj więcej >>>

  • Inteligentne domy tanio i na masową skalę

Fibar Group i wysoko postawiła poprzeczkę – postanowiła stworzyć inteligentny dom na każdą kieszeń. Dziś „wszczepia mózgi” budynkom w Nowej Zelandii, Dubaju czy Singapurze. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

  • Brytyjczycy bliżej Brexit

Wolta wicepremiera Wielkiej Brytanii Nicka Clegga, zagorzałego zwolennika UE, paradoksalnie wzmacnia zwolenników opuszczenia UE na Wyspach – pisze „Rz”. Wczoraj szef ugrupowania Liberalnych Demokratów i koalicyjny partner w rządzie Davida Camerona po raz pierwszy przywoływał cały zestaw argumentów i retorycznych figur w obronie status quo, czyli pozostania Wielkiej Brytanii w UE na spotkaniu z przedstawicielami biznesu. Przyznał jednocześnie, że referendum jest konieczne. Zdaniem londyńskiego think tanku Center for European Reform jeśli w 2015 roku zwycięstwo znów odniesie Partia Pracy i utworzy rząd koalicyjny z ugrupowaniem Nicka Clegga – co jest bardzo prawdopodobne – trudniej będzie o pozytywny wynik referendum w znaczeniu decyzji o pozostaniu w UE. Referendum, do którego wcale nie musiałoby dojść, jeśli nie nalegali by na jego organizację liberalni demokraci.

  • Rakietowy wyścig po 15 mld zł

Amerykanie, Niemcy i Włosi proponują Polsce udział w budowie systemu rakietowego MEADS (Medium Extended Air Defense System). W MON właśnie zakończyły się sondażowe, techniczne rozmowy z kilkunastoma producentami przeciwlotniczego uzbrojenia. Budowa antyrakietowej obrony kraju to obecnie największe przedsięwzięcie modernizujące armię. I najważniejsze, bo Polska jest bezbronna wobec potencjalnych ataków rakietowych. A brak osłony powietrznej – jak twierdzi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – podważa sens nowych inwestycji unowocześniających siły zbrojne. Szacuje się, ze na skuteczny, antyrakietowy oręż trzeba będzie przeznaczyć do 2013 roku przynajmniej 15 mld zł. Twórcy MEADS kuszą naszych decydentów propozycją włączenia Polski do programu, w który od 2004 roku udziałowcy zainwestowali już 4 mld dolarów i zaplanowali sfinalizowanie prac badawczo-rozwojowych w przyszłym roku.

Puls Biznesu

  • Specjalne strefy tchną życie w łupki

Umożliwienie łupkowym koncesjonariuszom wejścia do specjalnych stref ekonomicznych (SEE) zachęci ich do bardziej intensywnych prac – orzekli wspólnie ministrowie gospodarki i środowiska oraz główny geolog. Po wejściu do SEE, przy spełnieniu określonych kryteriów dotyczących wartości inwestycji i zatrudnienia, firmy wydobywcze mogłyby otrzymać upusty podatkowe. Ale bez ram prawnych niewiele można zdziałać, a tych na razie wciąż nie ma, bo prace nad nowelizacją prawa geologicznego i górniczego się przeciągają.

  • Martwe dusze straszą przychodnie

Część lecznic nie przetrwa zmian w przepisach, które planuje NFZ - alarmują lekarze. Przewidują też, że rynek podstawowej opieki zdrowotnej skurczy się o 500 do 600 milionów złotych - pisze Puls Biznesu.Chodzi o zarządzenie prezes NFZ, w ramach którego od początku przyszłego roku z listy pacjentów poszczególnych lecznic zostaną wykreślone osoby widniejące w Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców jako osoby nieubezpieczone. Według danych resortu zdrowia jest ich około 8 procent. Czytaj więcej >>>

  • Zaciągamy mniejsze kredyty na tańsze mieszkania

Wartość nowych kredytów dramatycznie spada, ale liczba nowych umów nie wygląda źle – pisze Puls Biznesu. Jak wynika z wyliczeń Biura Informacji Kredytowej (BIK), w I połowie 2013 roku banki udzieliły aż o 22 proc. mniej kredytów hipotecznych niż rok wcześniej. W samej Warszawie, wartość nowych pożyczek na mieszkania spadła o 26 proc., ale ich ilość – już tylko o 18 proc. Analitycy tłumaczą, że powyższe dane są odzwierciedleniem spadku cen na rynku nieruchomości.

  • Banki przeczuwają podwyżkę stóp procentowych

Banki zaczynają kusić klientów wyższym oprocentowaniem lokat długoterminowych – wiedzą, co robią. Czują, że za kilka miesięcy możemy się spodziewać podwyżki stóp procentowych – pisze Puls Biznesu. Banki próbują konkurować z papierami skarbowymi, których oprocentowanie od kilku miesięcy się nie zmienia, mimo ostatnich cięć stóp przez RPP.

  • Oto państwa z najlepszymi pracownikami na świecie

Jak wynika z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego, najlepszym kapitałem ludzkim na świecie może pochwalić się Szwajcaria. Na drugim miejscu uplasowała się Finlandia, a na trzecim – Singapur. Kolejne miejsca zajmują Holandia, Szwecja, Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania, Dania i Kanada. Stany Zjednoczone zajęły dopiero 16. lokatę. Polska siła robocza została sklasyfikowana na 49. miejscu, za Barbadosem, Kostaryką, Chile czy Chinami, ale przed Rosją, Brazylią i Grecją. Najgorzej oceniono jakość i dostępność polskiej służby zdrowia, naszym atutem zaś jest popularność szkolnictwa wyższego.

Gazeta Wyborcza

  • Grube miliardy dla firm idących pod rękę z nauką

Do polskich innowacyjnych przedsiębiorstw może trafić co najmniej 11,6 mld euro w nowej perspektywie budżetowej 2014-20 – pisze Gazeta Wyborcza. Przedsiębiorcy będą mogli dostać pieniądze na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych samodzielnie, albo z partnerem – inną firma lub uczelnią. Z kolei w europejskim programie Horyzont 2020, na najbardziej innowacyjne firmy czeka kolejne 17 mld euro na działania w ramach „wiodącej roli w przemyśle”. Dodatkowo przeznaczono 29,7 mld euro na działania „wyzwania społeczne”. 20 proc. z tych kwot jest zarezerwowana dla małych i średnich przedsiębiorstw – czytamy w Wyborczej.

  • Falochron do gazoportu spadł do rezerw

W projekcie budżetu na przyszły rok rząd przeniósł do rezerw wydatki na dokończenie budowy zewnętrznego falochronu osłonowego w Świnoujściu. Falochron ma umożliwić bezpieczny rozładunek statków z gazem. Bez niego nie będzie można uruchomić gazoportu. Falochron jest budowany na podstawie wieloletniego programu rządowego ustanowionego w 2007 r. Pierwotnie falochron miał być ukończony w 2011 roku, od tego czasu rząd PO-PSL już trzy razy przekładał termin zakończenia inwestycji – pisze Gazeta Wyborcza.