Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej odpowiada za wykonywanie postanowień konwencji o zakazie broni chemicznej i likwidację zapasów broni chemicznej. Eksperci organizacji od początku października rozpoczęli niszczenie syryjskiej broni chemicznej.

Szef Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjorn Jagland, podkreślił w formalnym uzasadnieniu, że Organizacja otrzymuje nagrodę za „szerokie działania na rzecz eliminacji broni chemicznej”. Dodał, że wyraźną wolą fundatora nagrody, Alfreda Nobla, było rozbrojenie. Przypomniał jednocześnie, że są jeszcze państwa, które mają do dyspozycji broń chemiczną.

Organizacja jest odpowiedzialna za wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących eliminowanie światowych zapasów broni chemicznej. Inspektorzy OPCW prowadzą w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju. Do tej pory odwiedzili trzy obiekty, w sumie mają skontrolować 20 lokalizacji.

Informacja o uhonorowaniu walki z bronią chemiczną ucieszyła Rosję. Rosyjscy komentatorzy przypominają, że to ich kraj wyszedł z inicjatywą zniszczenia broni chemicznej w Syrii. Rosyjskie MSZ, przy wsparciu Kremla pilotowało proces przystąpienia Damaszku do nagrodzonej Noblem organizacji, wspierało jej inspektorów i nadal będzie wspierać.

Reklama

Argument o wyróżnieniu pokojowym Noblem za proces rozbrojenia chemicznego Syrii pojawił się też we wniosku o przyznanie nagrody prezydentowi Władimirowi Putinowi. Jak zauważają żartobliwie rosyjscy internauci, "Nobel dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej to w jakimś procencie także wyróżnienie dla prezydenta Rosji".

Siedziba Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej znajduje się w Hadze w Holandii. OPCW (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) jest organem wykonawczym konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Należy do niej obecnie 189 państw. Izrael i Birma, które podpisały Konwencję, do tej pory jej nie ratyfikowały. Stronami Konwencji nie są również Angola, Egipt, Korea Północna, Sudan Południowy i Syria, które jej nie podpisały ani do niej nie przystąpiły. Syria obecnie zapewnia, że przystąpi do konwencji.

Komisja Europejska gratuluje Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej Pokojowej Nagrody Nobla. Jej inspektorzy pracują obecnie w Syrii, która do połowy przyszłego roku zadeklarowała zniszczenie arsenału chemicznego. Bruksela cieszy się, że doceniona została rola tej organizacji.

Szef Komisji Europejskiej napisał w oświadczeniu, że Organizacja, która otrzymała tegorocznego, pokojowego Nobla stoi teraz przed bardzo trudnym wyznaniem w Syrii. Dodał, że Unia poparła misję inspektorów i zaoferowała pomoc w niszczeniu broni chemicznej. Jose Barroso przypomniał, że prawie 100 lat temu, podczas I wojny światowej, w Europie użyto broni chemicznej. „Przykład Syrii pokazuje, że te odrażające działania nie zostały wyeliminowane” - napisał przewodniczący Komisji. Dodał, że cała społeczność międzynarodowa powinna doprowadzić do zlikwidowania broni chemicznej raz na zawsze. Organizacja, która otrzymała dziś pokojowego Nobla, odgrywa kluczową rolę w tych wysiłkach. A Unia - jak dodał Jose Barroso - popiera te działania politycznie i finansowo, przekazując najwięcej pieniędzy na działalność Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

>>> Czytaj także: Nobel z ekonomii 2013: Kto ma szanse na nagrodę?