PKP Energetyka podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz ING Bankiem Śląskim (ING) umowę na emisję obligacji o wartości 500 mln zł.

Środki pozyskane w wyniku emisji zostaną przeznaczone na finansowanie programu modernizacji układów zasilania sieci trakcyjnej, podała spółka w komunikacie.

"Emisja obligacji zapewnia bezpieczne i stabilne finansowanie kluczowego programu inwestycyjnego spółki, jakim jest modernizacja układów zasilania sieci trakcyjnej. Warunki, na jakich odbywa się ta emisja świadczą o tym, że PKP Energetyka jest dobrze postrzegana przez instytucje finansowe i cieszy się ich zaufaniem" - powiedziała członek zarządu, dyrektor ekonomiczno-finansowy PKP Energetyka Marta Towpik, cytowana w komunikacie.

Reklama

Celem programu jest poprawa parametrów jakościowych zasilania w energię elektryczną sieci trakcyjnej. Inwestycje modernizacyjne w ramach projektu rozpoczęły się w 2012 r., a planowany termin ich ukończenia przypada na rok 2015. Wartość całego programu inwestycyjnego wynosi ponad 1 mld zł, podano również. Realizacja programu jest nastawiona m.in. na przystosowanie linii kolejowych do ruchu pociągów Pendolino.

"Emisja obligacji w pełni zaspokaja potrzeby PKP Energetyka w zakresie zewnętrznego finansowania tej inwestycji. Pozostałą kwotę spółka zamierza sfinansować ze środków pozyskanych w ramach prowadzenia działalności biznesowej. Emisja obligacji PKP Energetyka ma charakter niepubliczny, a jej całość została objęta przez banki BGK oraz ING. Termin zapadalności obligacji przypada na 15 grudnia 2020 r." - czytamy dalej.

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jej głównym zadaniem jest sprzedaż i dostarczanie energii elektrycznej, sprzedaż paliw płynnych.