Rzecznik Komisji Europejskiej Simon O'Connor podkreślił dziś, że ma ona znaczenie także dla unijnej gospodarki. "Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy porozumienie, które udało się osiągnąć. Zlikwidowało ono poważne zagrożenie, jakie wisiało nad światową gospodarką i powoli odradzającą się gospodarką europejską. To bardzo dobra wiadomość, z której się bardzo cieszymy" - powiedział O'Connor.

Ustawę w sprawie podniesienia długu publicznego i zakończenia paraliżu administracji rządowej przyjęto najpierw w Senacie, a następnie w Izbie Reprezentantów. Przewiduje ona finansowanie działalności państwa do początku przyszłego roku.

Porozumienie w sprawie budżetu USA zawarte między Republikanami a Demokratami nie wzruszyło europejskich giełd. Od rana notowane są minimalne spadki.

Wszystkie ważniejsze indeksy świecą się dziś na czerwono. Wczesnym popołudniem spadki cen akcji w Londynie wynosiły 0,15 procent, w Paryżu 0,4 procent, a we Frankfurcie pół procent. Zupełnie inaczej zareagowały giełdy w Nowym Jorku i w Tokio, gdzie wcześniej odnotowano wzrosty odpowiednio o 1,3 oraz 0,8 procent.

Reklama

Zdaniem analityków przez ostatnie kilka lat światowe rynki finansowe przyzwyczaiły się do amerykańskich sporów o budżet i nie reagują już tak gwałtownie, jak kiedyś. Poza tym inwestorzy spodziewali się porozumienia budżetowego w USA.

>>> Czytaj też: Kryzys budżetowy w USA zażegnany. Kongres zatwierdził porozumienie