Tadeusz Mazowiecki urodził się w 1927 roku w Płocku. W latach 1946-55 należał do stowarzyszenia "Pax". W 1956 roku był współzałożycielem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, a w 1957 miesięcznika "Więź", którego był redaktorem naczelnym. W 1980 roku był przewodniczącym komisji ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a później doradcą Lecha Wałęsy. W czasie stanu wojennego internowany.

Tadeusz Mazowiecki był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu. We wrześniu 1989 roku został powołany na urząd premiera, który piastował do grudnia 1990 roku. Był współzałożycielem, a w latach 1991-95 przewodniczącym Unii Demokratycznej. W latach 1994-2003 przewodniczący Unii Wolności. W latach 1992-95 był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii. Od 2010 roku Mazowiecki był doradcą prezydenta do spraw polityki krajowej i zagranicznej. W 1995 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Na znak żałoby po śmierci byłego premiera na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Belwederu opuszczono flagi do pół masztu.

Uchronił Polskę przed zapaścią gospodarczą

Reklama

Rząd Tadeusza Mazowieckiego uratował kraj przed zapaścią gospodarczą. Tak komentuje działalność pierwszego niekomunistycznego premiera III Rzeczpospolitej ekonomista Dariusz Woźniak, z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. "W tym czasie wchodzono w system gospodarki rynkowej. Realizowane były procesy prywatyzacyjne. Tadeusz Mazowiecki potrafił wziąć na swoje barki tak ogromne wyzwania, a te zmiany przyniosły więcej korzyści niż strat" - podkreśla ekspert w rozmowie z IAR.

Ekonomista ubolewa, że reformy gospodarcze zostały jednak zahamowane w latach 90-tych. "Chodzi głównie o dalszą komercjalizację przedsiębiorstw. Nie wdrożono wszystkich założeń tego programu i cały czas nie możemy wyjść z problemu deficytu budżetowego" - podsumowuje Dariusz Woźniak.

Kondolencje płyną z całego świata

Prezydent Bronisław Komorowski z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. "Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry" - czytamy w oświadczeniu. Pod czarno-białym zdjęciem Biuro Prasowe Prezydenta publikuje obszerny, szczegółowy życiorys polityka.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego złożył kondolencje w związku ze śmiercią Tadeusza Mazowieckiego. Martin Schulz nazwał go wielkim Polakiem, zaangażowanym Europejczykiem, człowiekiem dobrym i szlachetnym. „Tracimy bojownika o wolność, reformatora, intelektualistę i męża stanu, który pomógł zmienić historię Polski i Europy” - napisał szef Europarlamentu w specjalnym oświadczeniu. Martin Schulz przypomniał rolę, jaką Tadeusz Mazowiecki odegrał w „Solidarności”, w obaleniu reżimu komunistycznego w Polsce i w przekształcaniu kraju. „Wprowadził Polskę na drogę politycznych i gospodarczych reform, które zaowocowały po latach członkostwem w Unii Europejskiej” - podkreślił Martin Schulz.

Hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu złożył także szef Komisji Europejskiej, Jose Barroso. „Cześć pamięci Tadeusza Mazowieckiego, jednego z ojców założycieli nowej Polski i zjednoczonej Europy, wielkiego Europejczyka i humanisty” - napisał w oświadczeniu przewodniczący Komisji. Jose Barroso podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki był wybitnym mężem stanu dla którego wolność, solidarność, demokracja i sprawiedliwość, udział w życiu politycznym, oraz uczciwość i odwaga zawsze szły w parze. Dodał, że jako architekt „okrągłego stołu” Tadeusz Mazowiecki jest także symbolem pokojowego przejścia Polski do demokracji. „Został ikoną demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej” - czytamy w oświadczeniu szefa Komisji. Jose Barroso dodał, że Tadeusz Mazowiecki wprowadził Polskę na drogę do członkostwa w Unii Europejskiej. „Poświęcił resztę życia na promowanie europejskich wartości, wolności i demokracji w Polsce i innych krajach byłego bloku sowieckiego” - napisał przewodniczący Komisji Jose Barroso.

Zagraniczne media wspominają Mazowieckiego

O śmierci Tadeusza Mazowieckiego informują również zagraniczne media. Serwis światowy BBC pisze o Tadeuszu Mazowieckim jako o jednym z architektów Okrągłego Stołu, przedsięwzięcia, które doprowadziło do częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. BBC przypomina, że to właśnie zwycięstwo Solidarności w polskich wyborach utorowało drogę do obalenia komunistycznych rządów w całej Europie Wschodniej. Stacja cytuje też słowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który określił zmarłego premiera jako jednego z ojców polskiej wolności i niezależności.

Francuska telewizja Euronews podkreśla, że jako pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 roku Mazowiecki miał swój olbrzymi wkład w pokojową transformację w Polsce.

Portal internetowy rosyjskiej gazety „Kommiersant” pisze, że dzięki zainicjowanemu m.in. przez Mazowieckiego Okrągłemu Stołowi zapoczątkowane zostały głębokie polityczne i gospodarcze zmiany w naszym kraju.

Z kolei białoruski tygodnik „Nasza Niwa” przypominając sylwetkę Mazowieckiego podkreśla, że na zawsze wpisał się on historii Polski. Zaś Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca niepodległej Białorusi w wywiadzie dla rozgłośni „Radio Swaboda” powiedział, że „Polska straciła swojego wielkiego syna” . Zdaniem obecnie opozycyjnego białoruskiego polityka za czasów Mazowieckiego nasz kraj „poszedł dobrą drogą i dziś widoczne są tego efekty”. Szuszkiewicz stwierdził, że „to co zrobił Mazowiecki mało komu się udało. Jego spokój i doświadczenie oraz zrozumienie tego co znaczy komunistyczny system pozwoliło wiele osiągnąć”.