W najbliższy poniedziałek - 11 listopada rozpocznie się w Warszawie COP19 - światowa konferencja klimatyczna prowadzona w ramach ONZ. I właśnie dlatego organizacje ekologiczne postanowiły zrobić klimatyczny „rachunek sumienia” za polskie władze.

Blisko 90-procentowe uzależnienie energetyki od węgla i forsowanie kolejnych inwestycji węglowych, słabe wsparcie dla odnawialnych źródeł energetyki i najbardziej zanieczyszczone w Europie powietrze to tylko niektóre z licznych „grzechów klimatycznych” rządu, które wymieniali przedstawiciele Koalicji Klimatycznej. Zdaniem ekologów, polityka klimatyczną polskiego rządu prowadzi nie tylko do dalszego uzależnienia Polski od węgla, ale grozi izolacją kraju na świecie. Podkreślali, że jest ona dokładnie przeciwna światowym trendom, co jeszcze ważniejsze w kontekście organizowanego przez Polskę szczytu klimatycznego w Warszawie.

Maciej Muskat z Greenpeace Polska przestrzegał, że Polska de facto blokuje politykę klimatyczną na poziomie globalnym. - Bo jeśli przez Polskę UE nie przedstawi ambitnych propozycji i zobowiązań, to szanse na porozumienie globalne co do ograniczenia emisji będą zdecydowanie mniejsze - mówił Maciej Muskat. Za hipokryzję ekolodzy uznali też fakt organizacji w tym samym czasie w Warszawie dwóch szczytów: oprócz klimatycznego - Szczytu Węgla i Klimatu organizowanego przez Światowy Związek Węglowy. Jak argumentowali rząd nie powinien jednocześnie promować wielkich koncernów reprezentujących lobby węglowe, wiedząc, że to spalanie węgla w znacznej mierze przyczynia się do pogorszenia sytuacji klimatycznej.

Szczyt klimatyczny w Warszawie po­trwa od 11 do 22 li­sto­pa­da. W tym czasie do stolicy Polski zjadą tysiące czołowych światowych polityków, naukowców, przedstawicieli organizacji międzynarodowych i biznesu. Konferencji towarzyszyć będą imprezy naukowe i kulturalne, seminaria i warsztaty. Główne obrady będą odbywać się na Stadionie Narodowym.

Reklama

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ - w 2008 r. w Poznaniu.

>>> Polecamy: Czy globalne ocieplenie to prawda? Niepewność naukowców dobrze o nich świadczy