"Money Makers będzie cennym uzupełnieniem oferty Alior Banku o usługi asset management. Inwestycja pozytywnie wpłynie na wzrost wartości banku i stworzy podstawy pod budowę własnego TFI w przyszłości" - powiedział gazecie Sobieraj.

Bank zamierza wykorzystać Money Makers nie tylko do stworzenia własnego TFI, ale również jako platformę do ewentualnych akwizycji podmiotów z branży TFI i asset management w przyszłości. Alior Bank nie wyklucza też wprowadzenia swojej nowej spółki na giełdę, czytamy dalej w "Rz".

Łączna wartość transakcji to 4,6 mln zł, z czego 4 mln zł zostanie przeznaczone na dokapitalizowanie Money Makers poprzez podniesienie kapitału zakładowego firmy, podano również.

Plany nowej spółki zakładają osiągnięcie 2,5 proc. udziałów w rynku zarządzania aktywami i funduszami w ciągu najbliższych pięciu lat. Teraz dom maklerski zarządza portfelami ok. 300 klientów o łącznej wartości 80 mln zł. Z kolei w funduszach inwestycyjnych Alior SFIO, które na rzecz banku prowadzi Ipopema TFI, jest ok. 90 mln zł. Biorąc pod uwagę, że polski rynek funduszy detalicznych jest wart ok. 100 mld zł, a rynek asset management ok. 10 mld zł, Alior bank i Money Makers mają w nim mniej niż 0,2 proc. udziału. W ciągu pięciu lat planują więc urosnąć ponaddziesięciokrotnie, podsumowano w materiale "Rz".

Koncepcja Alior Banku powstała w 2007 roku, a jej autorami byli obecni członkowie kadry menedżerskiej. Po pozyskaniu inwestora, który wyłożył 1,5 mld zł na założenie banku i uzyskaniu odpowiednich zgód nadzoru, Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008, a po 22 miesiącach działalności, we wrześniu 2010 roku bank osiągnął próg rentowności operacyjnej. Alior Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r.