Dodał też, że wydobywanie gazu łupkowego może być działaniem na rzecz klimatu. Donald Tusk podkreślił, że Polska odniosła sukces, redukując emisję CO2 w ciągu ostatnich 20 lat o 33 procent przy jednoczesnym wzroście gospodarczym o 200 procent. - Tak więc wzrost gospodarczy jest do pogodzenia z redukcją emisji CO2 - powiedział. Zdaniem polskiego premiera to ważny znak na przyszłość, że można szukać takich mechanizmów, które nie będą zagrażać wzrostowi gospodarczemu, a równocześnie będą chroniły skutecznie klimat i środowisko.

Donald Tusk podkreślił, że ludzie zaakceptują walkę o ochronę środowiska jeżeli będą wiedzieć, że nie jest ona sprzeczna z podnoszeniem jakości życia. - Dlatego będziemy się starali pracować też na rzecz tych gałęzi energetyki, które dają szanse na wzrost, a jednocześnie potrafią to pogodzić z dobrą politykę klimatyczną - powiedział. Dodał, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest postęp technologiczny.

Tusk podkreślił też, że aby ratować klimat konieczne jest zmniejszenie emisyjności wszystkich źródeł energii i obniżenie kosztów źródeł alternatywnych. - Ludziom energetyka alternatywna nie może się kojarzyć zbyt długo z wysokimi kosztami inaczej trudno będzie nam budować globalne porozumienie - powiedział premier. Według niego działaniem na rzecz klimatu może być wydobywanie gazu łupkowego.

Donald Tusk powiedział też, że ostatnie badania przeprowadzone na zlecenie Narodów Zjednoczonych potwierdzają występowanie zmian klimatycznych i zagrożenia jakie niosą te zmiany dla różnych zakątków naszej planety. - Zmiany klimatyczne są faktem i zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych są autentyczne i nie można tego więcej kwestionować, a to oznacza, że musimy wypracować mechanizmy współpracy, które obejmą wszystkie państwa świata w ramach globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatu - powiedział na szczycie klimatycznym w Warszawie premier Donald Tusk.

Reklama

>>> Czytaj również: Czy globalne ocieplenie to prawda? Niepewność naukowców dobrze o nich świadczy