Apetytowi na bardziej ryzykowne aktywa w dniu dzisiejszym może sprzyja zawarcie tymczasowego porozumienia między Iranem a USA, Francją, Niemcami, Wielką Brytanią, Chinami i Rosją w sprawie jego programu atomowego. Na uwagę zasługuje j dość silny spadek wartości waluty japońskiej. Para USDJPY przetestowała dziś ważny opór w rejonie 101,50 i kontynuuje wzrosty. Dywergencja w polityce monetarnej Rezerwy Federalnej i Banku Japonii powinna sprzyjać dalszemu umocnieniu dolara w okolice tegorocznego maksimum na poziomie 103,72. Warto również zwrócić uwagę na rynek JPY w tym tygodniu ze względu na szereg publikacji z Japonii. W październiku oczekiwany jest wzrost produkcji przemysłowej o 2,1 proc. w ujęciu miesięcznym oraz spadek stopy bezrobocia do 3,9 proc. z poziomu 4,0 proc.
Analitycy prognozują również wzrost inflacji bazowej CPI o 0,9 proc. rok do roku oraz spadek indeksu PMI dla sektora przemysłowego w listopadzie.

W bieżącym tygodniu uwaga rynku w większym stopniu może skupiać się na danych ze strefy euro, a szczególności na wstępnych odczytach inflacji z Niemiec i strefy euro. Obecnie wskaźnik ten znalazł się na celowniku ECB i będzie miał istotny wpływ na ruchy ze strony banku centralnego w najbliższym czasie, a w szczególności pozwoli ocenić, na ile wprowadzenie ujemnej stropy depozytowej jest możliwe. Analitycy oczekują, że wskaźnik CPI dla strefy euro przyśpieszy nieznacznie w listopadzie do poziomu 0,8 proc. w skali roku. Wskazanie niższe niż zakłada konsensus rynkowy będzie miało negatywne przełożenie na notowania wspólnej waluty. Z kolei odczyt zgodny z oczekiwaniami i tak będzie niekomfortowo niski dla ECB. Miniony tydzień zaowocował korektą wzrostową na EURUSD w rejon 1,3560. Dziś euro pozostaje słabsze w stosunku do USD, a techniczny układ rynku może sprzyjać powrotowi w okolice 1,3480.

EURPLN

Na eurozłotym utrzymuje się trend boczny. Ostatnie dwie świeczki dzienne wskazują, że w rejonie 4,20 pojawia się popyt na złotego. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,1860, gdzie przebiega kinjun sen na wykresie dziennym.

Reklama

EURUSD

EURUSD nie udało się przełamać istotnego oporu w okolicy 1,3560 wyznaczonego przez linie kinjun na wykresie dziennym i 50 proc. zniesienie Fib całości fali spadkowej zapoczątkowanej pod koniec października tego roku. Sytuacja techniczna sprzyja powrotowi w rejon 1,3480, gdzie najbliższe wsparcie na wykresie dziennym wyznacza tenkan sen.

AUDUSD

Na AUDUSD realizuje się formacja RGR. Po przełamaniu linii szyi para kontynuuje spadki. Na wykresie dziennym AUDUSD handlowany jest poniżej chmury ichimoku, co jest sygnałem do dalszej deprecjacji AUDa. Najbliższe wsparcie wyznacza okrągły poziom 0,91, jednak zasięg formacji RGR wypada poniżej minimum z 2013 roku.

USDJPY

Trend wzrostowy na USDJPY trwa. Para przetestowała dziś ważny opór w rejonie 101,50 i kontynuuje wzrosty. Projekcja 161,8 proc. całości fali spadkowej z okolic 100,63 wyznacza opór na poziomie 103,15, a więc nieco poniżej szczytu z maja tego roku.