Wynika z niego, że nadwyżka operacyjna brutto – czyli dochody z działalności gospodarczej osób fizycznych – w II kw. zwiększyła się realnie o 0,7 proc. w porównaniu ze stanem sprzed roku. W pierwszym ten wzrost wynosił 0,3 proc. To jednak nadal słaby wynik: tempo wzrostu dochodów z działalności gospodarczej w II kw. 2012 r. było niemal dwukrotnie większe, wynosiło 1,3 proc. r./r.
Dużo szybciej zwiększają się realne dochody z pracy najemnej – aż o 3,4 proc. Aż, bo jeszcze w I kw. wzrost wynosił 1,9 proc. A rok wcześniej realny dochód nawet spadał o 0,6 proc. w skali roku. Poprawa dynamiki to efekt wyższych płac w gospodarce narodowej – zwiększyły się one o 2,8 proc., czyli ponaddwukrotnie więcej niż w I kw.
Najgorzej w tym zestawieniu wypadają dochody z własności. W II kw. spadły o 5,9 proc. w porównaniu ze stanem sprzed roku. Głównie przez niższe wpłaty z dywidend i dochody właścicieli przedsiębiorstw prywatnych. W tej kategorii spadek wyniósł 11 proc. w skali roku.
Reklama
NBP podaje, że w tym samym czasie gospodarstwa domowe wyraźnie zmniejszyły swoje zaangażowanie w akcjach i udziałach spółek – o ok. 9,1 mld zł. Zwiększyły z kolei aktywa w gotówce (o 6,4 mld zł) i w jednostkach uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (3,3 mld zł).
Autorzy raportu wskazują, że w III kw. gospodarstwa domowe powiększyły swoje aktywa finansowe. Chodzi głównie o fundusze inwestycyjne i akcje. – Jedynie nieznacznie w tym okresie wzrosły depozyty oraz śladowo – gotówka. Dane monetarne świadczą o kontynuacji ożywienia na rynku kredytowym, głównie w obszarze kredytów konsumpcyjnych – napisali autorzy raportu.