Stocznia podkreśliła, że dokument został sporządzony z uwzględnieniem wszelkich uwag przekazanych wcześniej przez ARP i Ministerstwo Skarbu Państwa.

"Uwzględniono w nim także uwagi i wnioski zgłaszane przez firmy, które dokonywały analizy poprzedniej wersji biznesplanu na zlecenie ARP i MSP" - czytamy w komunikacie.

Przy opracowaniu dokumentu uczestniczył także własny zewnętrzny konsultant Stoczni Gdańsk, czyli firma PWC, której zadaniem była rewizja wszelkich założeń operacyjnych spółki. Jak podkreśla zarząd, kluczowe zmiany w dokumencie oraz sposób uwzględnienia wskazanych uwag zostały omówione z przedstawicielami ARP w trakcie spotkania Rady Programowej powołanej przez obu akcjonariuszy, która odbyła się 29 listopada br.

"Należy pokreślić, że przy sporządzeniu dokumentu zarząd spółki kierował się zasadą pełnego konserwatyzmu przyjętych założeń. Biznesplan, uwzględniający aktualne rynki docelowe Stoczni Gdańsk S.A. oraz przedstawiający szczegółowy Plan działań restrukturyzacyjnych gwarantuje odzyskanie pełnej rentowności w okresie 2 lat oraz generowanie znacznych dodatnich wyników finansowych w długim okresie prognozy" - czytamy dalej w komunikacie.

Reklama

Według zarządu, taki wynik przy przyjętej wysokiej ostrożności założeń świadczy o dużym potencjale spółki i możliwości dalszej poprawy wyników w perspektywie najbliższych lat.

Stocznia Gdańsk S.A. należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (75 proc.) oraz należącej do Skarbu Państwa ARP (25 proc.). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez ukraińskich akcjonariuszy: Siergieja Tarutę, Witalija Hajduka i Olega Mkrcztana. Są oni znanymi ukraińskimi przedsiębiorcami, współtwórcami i współudziałowcami grupy metalurgicznej ISD (Indiustrialnyj Sojuz Donbasa).

ARP stała dotychczas na stanowisku, że prace dotyczące dokapitalizowania Stoczni Gdańsk nie mogą być prowadzone do czasu przedstawienia przez spółkę m.in. nowego biznesplanu. ARP podnosiła też, że firma nie przedstawiła nawet sprawozdania finansowego za zeszły rok. Choćby dlatego, według Agencji, trudno kategorycznie stwierdzić, ile stocznia potrzebuje pieniędzy.

>>> Czytaj więcej: Nowy-stary biznesplan dla Stoczni Gdańsk