Mieszkańcy dwóch osiedli w Warce – 35-lecia i Książąt Mazowieckich – będą mieli cieplej, bo zakład usług komunalnych przebuduje im kotłownię na bardziej efektywną, a do tego jeszcze zamontuje instalację solarną i system monitorowania wydajności energetycznej. A wszystko to dzięki inicjatywie JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas). To europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na obszarach miejskich, powstałe z inicjatywy Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
To środki zwrotne udzielane w formie preferencyjnych pożyczek. Ich oprocentowanie zależy od stopy referencyjnej NBP (obecnie 2,5 proc.) i jest pomniejszane o wskaźnik społeczny. W efekcie np. pożyczka na nadanie nowego oblicza fabryce w Płocku w wysokości 15 mln zł będzie kosztowała 0,91 proc. w skali roku. Kredyt mógłby kosztować kilkanaście proc. rocznie.
O korzyściach sięgania po tego typu środki będzie mowa podczas seminarium „Zwrotne instrumenty finansowe w procesie stymulowania rozwoju regionalnego” w poniedziałek w SGH. Patronem jest Dziennik Gazeta Prawna.
Reklama