Dziennik Gazeta Prawna

  • Pendolino jak przedwojenny pociąg. Będzie jeździł na zapowiedzi telefoniczne

Komunikacja na pewnych odcinkach przejazdu pociągów Pendolino, za które Polska zapłaci 2,7 mld zł, może odbywać się na przedwojennych zasadach. Dyżurni ruchu będą porozumiewać się telefonicznie. Czytaj więcej >>>

  • W pośredniakach ofert jak na lekarstwo
Reklama

Paradoks rynku pracy: stopa bezrobocia niby niska, a na jedną ofertę pracy przypada po kilkadziesiąt osób. Czytaj więcej >>>

Bloomberg

  • Stany Zjednoczone zaostrzyły przepisy dla sektora bankowego

Regulatorzy rynków finansowych za oceanem przyjęli ostateczna wersję „reguły Volckera”, która ma ograniczyć spekulacyjne działania banków. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Nikt nie pasuje, tylko Volkswagen

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński jest enigmatyczny w sprawie inwestora mającego wybudować u nas fabrykę samochodów. Według Pulsu Biznesu, za inwestycję wartą miliard euro odpowiadać będzie Volkswagen. Gazeta zwraca uwagę, że już wiosną koncern szukał miejsca pod nową fabrykę. Wybierał wtedy pomiędzy Polską a Turcją. Do wytypowania, że to właśnie Volkswagen ma wkrótce zbudować fabrykę w naszym kraju, dziennikarze gazety posłużyli się selekcją negatywną. Mówiono o światowej marce, nie może to być więc firma z Chin czy Indii, która nie jest w Europie rozpoznawalna. Czytaj więcej >>>

  • Hossa wyczerpuje potencjał debiutantów

Na rozgrzanym rynku lepiej sprzedać akcje po udanym debiucie, bo wysokich stóp zwrotu w kolejnych miesiącach można nie doczekać – pisze Puls Biznesu. Gazeta sprawdziła, ile można było zarobić trzymając dłużej akcje debiutantów podczas hossy w 2006 r. Okazuje się, że mediana stóp zwrotu po jednym, sześciu i dwunastu miesiącach od debiutu była znacznie niższa niż zmiana WIG. Jak tłumaczą eksperci, w czasie hossy kupujemy akcje spółek drogo, dlatego sporo potencjalnych zysków jest zjadanych przez wygórowaną wycenę. Z tego względu wiele spółek po udanym debiucie w dłuższym terminie już nie rośnie – czytamy Pulsie Biznesu.

  • Praktyki Philipsa trafiły do Brukseli

Komisja Europejska zbada, czy koncern Philips łamie unijne prawo żądając od producentów oświetlenia opłat za korzystanie z jego LED-ów – pisze Puls Biznesu. Wcześniej praktyki firmy, na które skarżyli się polscy przedsiębiorcy, były kontrolowane przez UOKiK, ale ponieważ działania te mogą dotyczyć kilku rynków, sprawa została przekazana KE. Juz na początku tego roku Puls Biznesu opisywał, że przedsiębiorcy skarżyli się, że Philips żądał od nich opłat sięgających 5 proc. wartości sprzedanych w Polsce lamp LED koncernu oraz wglądu w dokumentację sprzedaży.

Rzeczpospolita

  • Raty walutowe w dół

W przyszłym roku według prognoz analityków do końca 2014 roku euro stanieje o 15 gr., a frank szwajcarski o ok. 25 gr. Stopy procentowe jednocześnie nie wzrosną. Oznacza to niższe wydatki dla osób, które zaciągnęły kredyt w euro lub frankach. Podwyżki mogą się pojawić pod koniec przyszłego roku, wraz z polepszaniem się sytuacji gospodarczej.

  • W urzędzie płacą więcej niż na rynku

Z raportu Fundacji Republikańskiej i opinii ekspertów wynika, że system wynagradzania pracowników polskiej administracji jest niewydajny i przypadkowy. Nie stworzono nigdy spójnych zasad przyznawania wynagrodzeń ani zarządzania nimi, a pensje pracowników nie zależą od efektywności ich pracy. Przez to administracja jest niewydajna i hamuje rozwój gospodarki.

  • OFE tną aktywa pod rządową reformę

W listopadzie pierwszy raz od dwóch lat fundusze sprzedały więcej akcji niż kupiły. Według wyliczeń DM PKO BP w listopadzie poziom zakupów netto akcji wyniósł minus 248 mln zł. Dzieje się tak w ramach przygotowań do zmian systemowych, ale też z uwagi na pojawiającą się chęć realizacji zysków na rynku.

  • Deweloperzy nadal budują za pieniądze klientów

Mimo że ustawa deweloperska weszła w życie już pół roku temu, wciąż niewielu deweloperów z niej korzysta. Z danych firmy Reas wynika, że większość sprzedawanych obecnie inwestycji jest realizowana bez zapewnienia klientom rachunków powierniczych – w Warszawie jest to np. 17 proc. inwestycji. Potrzebne są zmiany w przepisach.

Gazeta Wyborcza

  • Ależ pracujemy!

Dane Eurostatu i OECD pokazują, że wydajność pracy w Polsce stale rośnie. Dobrze wypadamy w tej kwestii na tle Europy – w 2012 r. wydajność wzrosła u nas o 5,6 proc., podczas gdy w większości państw UE pozostała ona na podobnym poziomie, a w niektórych nawet zmalała.

  • Chińczycy stawiają na Ukrainę

Podczas gdy Ukraina zastanawia się, czy związać swoją przyszłość z UE czy z Rosją, Chiny podjęły już decyzję o inwestowaniu właśnie w Ukrainie. Po zeszłotygodniowej wizycie premiera Janukowycza w Chinach powstały umowy warte łącznie nawet 8 mld USD. Dla Chin atrakcyjniejsza jest perspektywa umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.