W swojej corocznej ankiecie Bloomberg poprosił znanych inwestorów, prezesów firm, obecnych i byłych polityków, ekonomistów oraz naukowców, aby wskazali najlepsze ich zdaniem książki przeczytane 2013 roku. Poniżej przedstawiamy literackie typy wybranych osobistości świata biznesu, polityki i nauki. Niektóre pozycje zostały już przetłumaczone na język polski.
Warren Buffett, prezes Berkshire Hathaway
- “40 Chances: Finding Hope in a Hungry World”, Howard G. Buffett: Choć Warren Buffett myślał, że bardzo dobrze zna swojego syna, lektura książki Howarda Buffetta była dla niego sporym zaskoczeniem. Jak mówi legendarny inwestor, po jej przeczytaniu zdał sobie sprawę, że jego syn przeszedł ogromną metamorfozę. Z bezgranicznie energicznego dziecka, które nie miało ściśle wyznaczonych celów życiowych, stał się poważnym filantropem. „Każdy rozdział tej książki to absolutnie autentyczna historia. Po skończeniu książki, zacząłem ją czytać od początku” – mówi Buffet. „Książka składa się z dość krótkich opowiadań opisujących ludzi, którzy żyją w ekstremalnych warunkach. Howie dotarł do takich miejsc i spotkał takich ludzi. On rozumie ich potrzeby, jego empatia napędza jego pasję do pomagania tym, którym została już tylko nadzieja”.
Carlos Slim, emerytowany prezes America Movil SAB i drugi najbogatszy człowiek świata
Carlos Slim (72,1 mld dol. majątku netto), który na liście najbogatszych ludzi świata został niedawno zepchnięty na drugie miejsce przez Billa Gatesa (76,4 mld dol.), nie recenzuje szerzej przeczytanych przez siebie w tym roku książek, wymienia jedynie wybrane tytuły.
- „Urodzeni Biegacze. Tajemnicze plemię Tarahumara, bieganie naturalne i wyścig, jakiego świat nie widział”, Christopher McDougall
- “My Way: An Autobiography”, Paul Anka
- “American Turnaround: Reinventing AT&T and GM and the Way We Do Business in the U.S.A.”, Ed Whitacre
- “Akademia Khana. Szkoła bez granic”, Salman Khan
Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych
- “The Battle of Bretton Woods: John Maynard Keynes, Harry Dexter White and the Making of a New World Order”, Benn Steil. Zdaniem Rehna, książka ta charakteryzuje się świetną narracją opisującą rozmowy, które doprowadziły do powstania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i systemu Bretton Woods, który przetrwał do lat 70-tych ubiegłego wieku.
- “Misunderstanding Financial Crises: Why We Don’t See Them Coming”, Gary B. Gorton – „Oryginalna analiza, która pokazuje powtarzalność manii i panik w ciągu minionych 250 lat, opisuje dlaczego decyzje z lat 30-tych XX wieku to zmieniły oraz dlaczego w Stanach Zjednoczonych aż do 2007-2008 roku nie wybuchł żaden systemowy i finansowy kryzys” – komentuje Rehn.
- “Worldly Philosopher: The Odyssey of Albert O. Hirschman”, Jeremy Adelman – „Fantastyczna biografia, która opisuje Hirschmana, czołowego ekonomistę politycznego tamtych czasów, z jednej strony jako reformatora i socjoliberała, z drugiej jako zagorzałego Europejczyka. Od ulic Berlina w 1933 roku do Marsylii w 1940, od auli w Berkeley w 1941, do Norymbergi w 1945 oraz Kolumbii i Harvardu w latach 60-tych i 70-tych – wszystko to składa się na niezwykłe życie” – ocenia komisarz.
Mohamed El-Erian, szef funduszu Pacific Investment Management
- “Double Down: Game Change 2012”, Mark Halperin i John Heilemann: „Chcąc lepiej zrozumieć, jak polityka może wpływać na gospodarkę i rynki, przeczytałem w tym roku kilka książek o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Waszyngtonu. Książka ta zabierze cię w dwie powiązane ze sobą wewnętrznie polityczne podróże, które zbiegają się w przełomowym momencie dla Ameryki, którym były wybory w listopadzie 2012 roku – pisze El-Erian. Halperin i Heilemann wykonali świetną robotę wyjaśniając niektóre niepokojące realia obecnego układu w Waszyngtonie. Co ważne, zilustrowali dlaczego tak wiele nieproduktywnych politycznych projektów to w rzeczywistości efekt racjonalnych politycznych kalkulacji i krótkoterminowych zachęt na poziomie indywidualnych polityków” – pisze El-Erian.
Alan Greenspan, były szef Rezerwy Federalnej
Podobnie jak Carlos Slim, były przewodniczący Fed jest bardzo oszczędny w słowach typując najlepsze książki przeczytane w 2013 roku:
- “Coolidge”, Amity Shlaes
- “The Battle of Bretton Woods: John Maynard Keynes, Harry Dexter White and the Making of a New World Order”, Benn Steil.
Jim Yong Kim, prezes Banku Światowego
- “Creating Innovators: The Making of Young People Who Will Change the World”, Tony Wagner. “Książka opisuje, jak zaszczepiana jest w młodych ludziach kreatywność i innowacyjność. W czasie moich podróży ciągle jestem pytany, jaki system edukacji jest najlepszy dla rozwoju innowatorów w społeczeństwie. Poprzez skrupulatne etnograficzne analizy i świetne case studies, Wagner daje do zrozumienia, że „zabawa, pasja i cel” to czynniki konieczne do pojawienia się kreatywności i innowacji. Związek pomiędzy edukacją i innowacyjnością jest kluczowym problemem w wielu krajach na świecie, które chcą zbudować fundamenty wzrostu gospodarczego i tworzyć miejsca pracy. Wagner formułuje ważne spostrzeżenia, które mogą okazać się pomocne zarówno rodzicom, jak i politykom” – mówi Bloombergowi Jim Yong Kim.
Robert Zoellick, były prezes Banku Światowego i doradca inwestycyjny Goldman Sachs
- “Restless Empire: China and the World Since 1750” , Odd Arne Westad oraz “Autumn in the Heavenly Kingdom: China, the West and the Epic Story of the Taiping Civil War”, Stephen R. Platt – „Obie książki pokazują świeże spojrzenie na chińskie wielowymiarowe powiązania z Zachodem w czasie, który Chiny nazywały erą upokorzeń. Książki stawiają intrygujące pytanie: czego moglibyśmy się dowiedzieć, jeśli chińscy naukowcy mogliby tworzyć uczciwe i prawdziwe publikacje” – twierdzi Zoellick.
- “The General: Charles De Gaulle and the France He Saved”, Jonathon Fenby. “To najlepsza książka dla anglojęzycznych czytelników opisująca niezrównanego Charlesa de Gaulle’a i jego niepowtarzalną wizję Francji”.
- "The Quest. W poszukiwaniu energii", Daniel Yergin: „Zawiera fascynujące historie na tematy, które dla wielu wydają się bardzo ciężkie i bardzo techniczne: chodzi o energetykę, technologię i środowisko. Olbrzymi zakres wiedzy Yergina pozwala mu opakować to wszystko w zachwycającą narrację”.
Jim O’Neill, były główny ekonomista Goldman Sachs Group i felietonista Bloomberga
- “Mexico, The Great Hope”, Enrique Pena Nieto. “Książka napisana przez prezydenta Meksyku opisuje szczegóły jednej z najbardziej ambitnych reform, jakie obserwowałem w czasie mojej kariery zawodowej” – ocenia O’Neill.
- "Syn zarządcy sierocińca”, Adam Johnson. „Dowcipne, ale niepokojące spojrzenie w głąb realiów życia w Korei Północnej".
Przeczytaj więcej recenzji książek o tematyce gospodarczej oraz artykułów na temat branży wydawniczej.