"Zarząd Kopex informuje, iż w dniu 03 stycznia 2014 roku otrzymał w godzinach rannych pismo spółki Famur zawierające propozycje podjęcia negocjacji zmierzających do wypracowania koncepcji połączenia spółki Kopex i Famur poprzez przeniesienie całości majątku Kopex na Famur w zamian za nowe akcje Famur. (...) Zarząd emitenta informuje, iż przed otrzymaniem wyżej wskazanego pisma nie były prowadzone żadne rozmowy ze spółką Famur w kwestii połączenia obu spółek, dlatego też przedmiotowe pismo przyjęte zostało (...) z dużym zaskoczeniem. Stąd też, w ocenie zarządu Kopex przedstawiona w dniu dzisiejszym przez Famur jednostronna propozycja jest bezzasadna" - czytamy w oświadczeniu Kopeksu.

"To jednostronne i autonomiczne działania spółki TDJ i Famuru. Nie zamierzam sprzedawać ani wymieniać akcji Kopeksu, w związku z tym proponowane rozmowy uważam za bezprzedmiotowe. W tej sprawie od dwóch lat docierały do nas różne sygnały ze strony Famuru. Nigdy jednak nie były to tak konkretne propozycje, nie prowadziliśmy również konkretnych rozmów w tej sprawie" - powiedział Jędrzejewski, cytowany w komunikacie.

Także zarząd Kopex jest zaskoczony przesłanymi rano do spółki informacjami. Prezes spółki Józef Wolski cieszy się, że TDJ uznało Kopex za dobrą inwestycję, ale nie widzi szans na realizację planów Famuru.

"Propozycja połączenia obu spółek wymaga rzecz jasna zgody właściciela większościowego oraz walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Biorąc pod uwagę jasne stanowisko pana Krzysztofa Jędrzejewskiego, nie będziemy podejmować żadnych rozmów w tej sprawie" – podkreślił Wolski.

Jędrzejewski z Kopeksu: Nie sprzedam spółki, nic nie zmieni mojego stanowiska

Reklama

Główny akcjonariusz i szef rady nadzorczej spółki Krzysztof Jędrzejewski zadeklarował, że nie planuje sprzedaży Kopeksu i podkreślił w rozmowie z agencją ISBnews, że nie zna powodu, który mógłby zmienić to stanowisko. Odrzucenie oferty TDJ i Famuru oznacza, że w żaden sposób nie ulegają zmianie strategiczne plany Kopeksu, w tym budowy kopalni Przeciszów.

"Nie zamierzam sprzedać lub wymienić akcji Kopeksu i trudno mi podać powód, który mógłby zmienić moje stanowisko. W sytuacji, gdy nie zamierzam sprzedać spółki, nie będę się odnosił do zaproponowanego przez Famur parytetu wymiany akcji" - powiedział ISBnews Jędrzejewski.

Właściciel Kopeksu dodał, że nie rozmawiał na temat połączenia obu spółek, nie ma więc także wizji ich przyszłej działalności, choć od dwóch lat spotykał się z różnymi propozycjami ze strony Famuru. Jak zapewnił, Kopex współpracował i nadal będzie współpracować z Famurem na dotychczasowych zasadach.

"Ponieważ sprawa połączenia naszych spółek nie istnieje, nie ma więc także tematu rewizji planów dotyczących planowanej przez nas budowy kopalni węgla" - podsumował Jędrzejewski w rozmowie z ISBnews.

>>> Czytaj też: Famur ma opcję zakupu 9,99 proc. akcji Kopeksu, proponuje Kopeksowi połączenie

W piątek rano Famur poinformował, że podpisał ze spółką TDJ, będącą pośrednio większościowym akcjonariuszem Famuru, umowę umożliwiającą zakup 9,99% akcji spółki Kopex od podmiotów zależnych od TDJ. Cena nabycia jednej akcji Kopeksu wyniesie 10,75 zł. Prawo zakupu przysługiwać będzie spółce Famur w okresie do 30 czerwca 2014 r. Jednocześnie Famur złożył zarządowi Kopeksu propozycję połączenia obu spółek.

Famur podał także, że będzie się teraz koncentrował na rozmowach z zarządem Kopeksu i jej większościowym akcjonariuszem z zamiarem przekonania co do celowości połączenia. Famur podkreślił, że w najbliższym czasie nie będzie ogłaszał wezwania na sprzedaż akcji Kopeksu. Celem połączenia jest doprowadzenie do powstania silnej i nowoczesnej Grupy, która będzie miała potencjał, aby zostać światowym liderem w produkcji maszyn dla przemysłu wydobywczego.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie podziemnym. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. W 2012 r. skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 1,47 mld zł.

Podstawową działalnością Grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2012 r. przychody spółki wyniosły 2,02 mld zł.