Autorzy raportu o koniunkturze w firmach opublikowanego wczoraj przez Narodowy Bank Polski zwracają uwagę, że z dużym optymizmem I kw. rozpoczyna większości badanych branż, w tym również w sektor budowlany. Przedsiębiorcy są w dobrych nastrojach, ponieważ spodziewają się przede wszystkim lepszych wyników sprzedaży.
NBP zwraca uwagę, że już pod koniec minionego roku widać było pierwsze symptomy poprawy. Firmy wskazywały np. na mniejsze problemy z popytem. Wskaźnik bariery popytu spadł do 11,2 proc. i znalazł się poniżej średniej z ostatnich 11 lat (14 proc.).
Przedsiębiorstwa jednak wierzą, że najlepsze dopiero przed nimi. Zakładają, że popyt jeszcze wzrośnie – na co wskazuje skok indeksu pokazującego te oczekiwania. Zwiększył się on aż o 11,3 pkt proc. w skali roku, teraz wynosi ok. 13 proc. i też jest powyżej średniej (ok. 10 proc.). To największy wzrost indeksu prognoz popytu od przełomu lat 2009 i 2010.
Firmy liczą również na więcej zamówień i w związku z tym zakładają, że ich produkcja też wyraźnie się zwiększy. Indeks prognoz produkcji wzrósł o 6,8 pkt proc. r./r. i też jest powyżej średniej (ok. 14 proc.).
Reklama
Katarzyna Puchalska, ekspert Instytutu Ekonomicznego NBP, zwraca jednak uwagę, że optymizm nie rozkłada się równomiernie. – Wydaje się, że firmy zorientowane na rynki zagraniczne, podobnie jak przedsiębiorstwa oferujące usługi dla biznesu, są bardziej optymistyczne niż zakłady usługowe z ofertą dla osób fizycznych i produkujące na kraj. To oznacza, że to nie konsumpcja będzie najbardziej napędzać sprzedaż, lecz raczej eksport oraz popyt inwestycyjny i zaopatrzeniowy – mówi DGP.
Według badań NBP już w IV kw. ubiegłego roku zwiększył się wskaźnik liczby umów eksportowych (o 6,5 pkt proc. w porównaniu ze stanem rok wcześniej). Autorzy raportu wskazują, że w podobnej skali zwiększyły się również wskaźniki nowych umów eksportowych i prognoz samego eksportu.
„Wyniki te korespondują z pozytywnymi prognozami popytu formułowanymi przez eksporterów oraz wysoką opłacalnością sprzedaży zagranicznej i pozwalają oczekiwać nieznacznie przyspieszonej dynamiki eksportu w najbliższym okresie” – podaje raport.
Według NBP o tym, że nastroje wśród przedsiębiorców są coraz lepsze, świadczą też ich plany inwestycyjne. O 5 pkt proc., do 39,2 proc., wzrósł odsetek firm zapowiadających rozpoczęcie w ciągu najbliższego roku inwestycji.
>>> Polska jest najlepszym krajem do prowadzenia biznesu w Europie Wschodniej i Azji Środkowej – wynika z ankiety Bloomberga. Wszystko dzięki dynamicznie rozwijającemu się rynkowi wewnętrznemu, coraz lepszej jakości infrastruktury i... minimalnym kosztom pracy. Czytaj więcej o rankingu.