O tym, że takie głosy mają miejsce i są warunkowane dość napiętą sytuacją na rynkach wschodzących pisałem już w rannym komentarzu. Tyle, że biorąc pod uwagę fakt, że rentowności obligacji rządu USA są na poziomach niższych, niż 18 grudnia, a także ostatnie wypowiedzi członków FED (nikt nie sugerował możliwości czasowego zatrzymania procesu redukcji QE3), każą wiązać z tym scenariuszem relatywnie małą dozę prawdopodobieństwa.

Niemniej to dzisiaj motor popołudniowego zachowania się par powiązanych z jenem - USD/JPY po ustanowieniu szczytu na 102,92 zawrócił w okolice 102,50. Swoją drogą odbiliśmy się od strefy oporu 102,85-103,05 widocznej na wykresie dziennym. Niemniej jen ma jeszcze szanse na nieznaczne osłabienie, dopóki będziemy mieć względne uspokojenie na rynkach wschodzących. Pojawiło się ono dzisiaj przed południem po tym, jak bank centralny Turcji ogłosił, że zwołuje jutro nadzwyczajne posiedzenie, a komunikat po nim zostanie opublikowany dokładnie o północy z wtorku na środę. Wydaje się jednak, że znów będziemy mieć z dużej chmury mały deszcz. W nocy płynność rynku jest niska, stąd też sama zapowiedź już stała się sama w sobie skuteczną interwencją, która umocniła lirę. Tylko, że według opinii, jakie można znaleźć na rynku podwyżka stóp (bo fizyczne interwencje na rynku walutowym nie przyniosły skutku) musiałaby wynieść 300-400 punktów, aby mogła zmienić niekorzystny trend na lirze (choć pytanie, czy i to wystarczy). Powstaje też pytanie, czy to nie dobiłoby tamtejszej gospodarki, która już zaczyna odczuwać problemy ze słabą walutą (firmy mają zadłużenie w dolarach). Dodatkowo ten rok to okres wyborów – samorządowych w marcu i prezydenckich w październiku. Innymi słowy byłby to strzał w nogę dla premiera Erdogana, który mimo afery korupcyjnej jest jeszcze w stanie utrzymać nieznaczną przewagę nad opozycją.

Dość dobrze zachowuje się GBP/USD, który pozycjonuje się przed jutrzejszą publikacją danych nt. PKB za IV kwartał. W efekcie sprawdziło się to, co pisałem w piątek po południu – GBP/USD wraca w stronę 1,66 i będzie próbował zbliżyć się do maksimów z piątku. Warto jednak zwrócić uwagę, że przeszkodą mogą stać się już okolice 1,6618 (to linia oparta o szczyt z sierpnia 2011 r.).

Znacznie słabiej radzi sobie EUR/USD, który przetestował dzisiaj rejon silnego wsparcia wokół 1,3650. Widać, że wspólnej walucie zaczynają ciążyć spekulacje wokół polityki ECB, o której wspominał dzisiaj rano Financial Times (wspominaliśmy o tym w rannym raporcie). Na razie 1,3650 spełniło swoją rolę, co pozwala oczekiwać powrotu ponad poziom 1,37 w najbliższych godzinach. Celem nadal pozostają okolice szczytu z piątku na 1,3738.

Reklama

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.