Reforma finansów w Watykanie wywraca dotychczasowy porządek - przekonywała w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Ogórek, historyk Kościoła.

Zaledwie w piątek Rada Kardynałów, powołana do przygotowania projektu zmian Kurii Rzymskiej, przekazała Franciszkowi swoje propozycje w zakresie finansów, a już w poniedziałek Papież ogłosił dokument, który wprowadza je w życie.

>>> Czytaj o finansach Watykanu: Gdyby porównać Kościół katolicki do dużego przedsiębiorstwa, to sposób, w jaki w nim przepływają pieniądze, można by uznać za mocno anachroniczny. Ale system działa zadziwiająco sprawnie.

Watykan przyśpiesza zmiany

Reklama

- To tempo jest zaskakujące, a zmiany ważne również w kwestiach polityki zagranicznej - tłumaczy Magdalena Ogórek - Praktycznie nagle Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej została na nowo powołana, jako swoisty bank centralny. Tak kiedyś mówiło się o słynnym IDRze (Instytut Dzieł Religijnych), ale nigdy nie miał on szyldu banku centralnego. Teraz ADSA formalnie będzie pełnić te role.

Magdalena Ogórek zwraca uwagę, że papież przyznał, że należy dostosować finanse Watykanu do norm międzynarodowych. Stolica Apostolska wykazuje budżet dodatni, ale sam Watykan, mimo znacznych wpływów, ma deficyt 15 tys. euro. - Potrzebny jest dobry nadzór, aby wyrównać deficyt i monitorować przepływ pieniędzy wewnątrz Watykanu - przyznała historyk Kościoła.

Na czele Sekretariatu do Spraw Ekonomicznych stanął australijski kardynał George Pell. - Ma to być takie watykańskie ministerstwo finansów, które będzie kontrolować jego wydatki- powiedział IAR dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. - To będzie teraz centralny urząd finansów Watykanu. Jednocześnie wprowadzony został audyt i jasne zasady prowadzenia rachunków instytucji Stolicy Apostolskiej - dodał ojciec Tasiemski.

Natomiast w skład Rady do Spraw Ekonomicznych wchodzić będzie piętnaście osób - ośmiu duchownych i siedmiu świeckich. Rada ma wydawać dyrektywy, a sekretariat je realizować.

>>> Chciwy wiecznie potępiony, czyli dlaczego wielkie religie walczyły z odsetkami. Jak wielkie religie potępiły osiąganie dochodów z obrotu kapitałem i o wiernych, którzy to odkręcali. Czytaj więcej