- Wzmocnimy NATO i sojusz polsko-amerykański, potępiamy rosyjską agresję - dodał w przemówieniu jeden z najważniejszych polityków USA.

Po spotkaniu z prezydentem Joe Biden mówił, że Ameryka, Polska i wspólni przyjaciele powinni zgodnie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Dodał, że trzeba bronić granic ustalonych przez społeczność międzynarodową i chronić Ukrainę przed nieuzasadnionymi roszczeniami terytorialnymi Rosji. - Rosja i prezydent Putin poniosą cenę swojej agresji, jeśli będą chcieli wstąpić na tę drogę - ostrzegł Joe Biden.

>>> Rosyjskie wojsko bliżej Zachodu. Wydarzenia kilku ostatnich tygodni sprawiły, że rosyjska machina wojenna zbliżyła się do polskich granic. Oto mapa ruchów wojsk Putina

Biden: świat zdemaskował Moskwę

Reklama

Podczas wspólnej konferencji z szefem polskiego rządu amerykański polityk podkreślał że artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego zapewnia nam wyjście z tego kryzysu obronną ręką.

- Uważamy artykuł piąty za solenne zobowiązanie na teraz i na wsze czasy - podkreślił Joe Biden. Dodał, że dlatego właśnie Stany Zjednoczone umieściły 12 samolotów F-16 w Łasku, dlatego też patrolują niebo nad Litwą, Łotwą i Estonią.
- Wspólna obrona jest wspólną odpowiedzialnością - mówił wiceprezydent Biden. Zapowiedział, że Polska i Stany Zjednoczone będą rozwijać współpracę w dziedzinie lotnictwa. Oba kraje mają też współpracować w sektorze energetycznym, by broń, jaką jest gaz i ropa, nie mogła być użyta.


Joe Biden zapewniał, że jeśli chodzi o obronę przeciwrakietową, to plany sprzed kilku lat są aktualne i Waszyngton zamierza doprowadzić je do końca. Do 2018 roku w Polsce mają znaleźć się elementy tarczy.
- Stajemy ramię w ramię z Polską i sojusznikami, potępiając napaść terytorialną na Ukrainę. Rosja próbuje uzasadnić aneksję, ale świat przejrzał to postępowania i zdemaskował Moskwę - oświadczył Joe Biden.

>>> Rząd przyspiesza konsolidację polskiego przemysłu zbrojeniowego. Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński przedstawi szczegóły konsolidacji przedsiębiorstw zbrojeniowych. Z naszych informacji wynika, że konsolidacja przyspieszy

Gwarancje i zabezpieczenie wolnych wyborów na Ukrainie

Amerykański wiceprezydent mówił też, że Waszyngton jest w stanie udzielić Ukrainie miliardowych gwarancji pożyczkowych i zabezpieczyć wolne wybory w tym kraju.

- Zgadzamy się, że istnieje potrzeba popierania Ukrainy i jej integralności terytorialnej przed nieuzasadnionymi roszczeniami ze strony Rosji - takimi słowami wiceprezydent USA Joe Biden zwrócił się do dziennikarzy po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Biden jako przykład dla Ukrainy wskazał Polskę. Jak powiedział, nie ma innego kraju na świecie, który lepiej rozumiałby, czym jest agresja i jak słodka jest wolność. - Ukraina chce sięgnąć po to, po co sięgnęła Polska: swobodę wypowiedzi i możliwość samostanowienia o sobie na scenie międzynarodowej - powiedział wiceprezydent USA.

>>> Europa i USA stworzą gospodarczą potęgę? Zobacz, jakie skutki może przynieść kryzys na Ukrainie. Polska znakomicie przeszła surowy test silnego wstrząsu w regionie - pisze w felietonie Andrzej Koźmiński.

Jeden za wszystkich, wszyscy za NATO

Zapewnił, że Polska, jako sojusznik Stanów Zjednoczonych w NATO, jest bezpieczna, bo zasada artykułu 5. jest nienaruszalna, a USA zawsze wypełniają swoje zobowiązania. Dodał, że Waszyngton postrzega Polskę jako mocnego sojusznika. - Nasze porozumienie i partnerstwo sięgają daleko poza kwestie militarne - podkreślił. - Ma Pan sojusznika, który budżet militarny ma większy niż dziesięć kolejnych państw - powiedział Joe Biden, zwracając się Bronisława Komorowskiego.

Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego brzmi następująco: "Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej, będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego".

>>> Krym - nowa gubernia Putina. Moskwa zachęcona sukcesem plebiscytu na półwyspie może chcieć pójść dalej.

ikona lupy />
Wiceprezydent USA Joe Biden i prezydent RP Bronisław Komorowski podczas spotkania w Warszawie. Fot. PAP/Jacek Turczyk / PAP / Jacek Turczyk