Pieniądze zostały podzielone na trzy transze, pierwsza ma wynieść ponad 6 mld euro.

Pozytywna decyzja eurogrupy była możliwa, bo Grecja zobowiązała do kolejnych reform gospodarczych. Dotychczasowe działania rządu w Atenach docenił komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn. „Dziś grecka gospodarka powoli się stabilizuje i przewidujemy powrót do wzrostu gospodarczego oraz stopniowe ożywienie na rynku pracy i mniejsze bezrobocie jeszcze w tym roku” - powiedział unijny komisarz.

Olli Rehn dodał, że ważne jest, by rząd w Atenach kontynuował reformy gospodarcze, starał się utrzymać stabilne finanse publiczne i ułatwiał inwestowanie. Grecja, która stanęła na skraju bankructwa w 2010 roku i zagroziła stabilności strefy euro, jest cały czas na międzynarodowej pomocy. Zagraniczni pożyczkodawcy, w tym kraje eurolandu i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zatwierdzili już dwa pakiety pomocowe. W sumie obiecane wsparcie wyniosło 240 miliardów euro.

>>> Polska z bezrobociem na poziomie 9,7 proc. w lutym plasuje się poniżej unijnej średniej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Czytaj więcej

Reklama