Dowodem na to ma być dopiero co zakończona w Genewie 42. edycja Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów, w której międzynarodowi jurorzy przyznali polskim wynalazcom aż trzy z kilkunastu złotych medali.
Jednym z najważniejszych obecnie polskich osiągnięć jest opracowanie „sposobu lokalizacji zmian nowotworowych i miażdżycowych metodą obrazowania EPRI oraz układ do stosowania tego sposobu”. W Laboratorium Tomografii EPR Politechniki Poznańskiej powstaje pierwszy na świecie tomograf EPR (Elektronowy Rezonans Paramagnetyczny) umożliwiający ustalanie w zaledwie kilka sekund stężenia tlenu w organizmie człowieka.
– Ten wynalazek ma szansę stać się przełomem w onkologii – uważa Mikołajska.
Zastosowanie wynalazku w praktyce klinicznej zwiększy bowiem efektywność prowadzonych terapii nowotworowych, co będzie skutkowało wcześniejszą wykrywalnością oraz efektywniejszym leczeniem.
Reklama
Nie mniej ważnym osiągnięciem polskiej nauki jest opracowany przez Katarzynę Nawrotek z Politechniki Łódzkiej sposób wytwarzania rurek polimerowych, zwłaszcza do zastosowań medycznych, a także urządzenie do produkcji rurek.
Możemy też pochwalić się bioaktywnymi opatrunkami hydrożelowymi otrzymywanymi z produktów naturalnych. Jak przekonują autorzy projektu z Politechniki Krakowskiej, opatrunki cechują się przede wszystkim działaniem odkażającym, przeciwzapalnym i ściągającym oraz pobudzają regenerację naskórka.
Mamy też bardziej przyziemne projekty, np. torqway. To pojazd podobny do segwaya, lecz napędzany mięśniami rąk. Pojazd zdobył już uznanie w Europie i wkrótce może trafić na światowy rynek. To tym bardziej prawdopodobne, że twórcy pokazali dwa prototypy właśnie w Genewie.
Świat nauki przypomina też inne polskie wynalazki z bardziej odległej przeszłości. Przecież to Jan Józef Ignacy Łukasiewicz w latach 50. XIX wieku wymyślił lampę naftową, którą wykorzystał do oświetlenia swojej apteki. Niewielu też pamięta, że rok przed opatentowaniem projektora filmowego przez braci Lumiere, Polak Kazimierz Prószyński zakończył pracę nad pleografem, urządzeniem, które w niczym nie ustępowało swemu późniejszemu, francuskiemu odpowiednikowi. Polski konstruktor zbudował też pierwszą ręczną kamerę filmową. Możemy pochwalić się również pierwszą kamizelką kuloodporną, walkie-talkie czy samochodzikiem golfowym nazywanym meleksem.
Specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego chcą udowodnić, że wykorzystanie grafenu w produkcji zaworów silników zwiększy żywotność najważniejszego elementu samochodu nawet dwukrotnie. Czytaj więcej