Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie mogła nie tylko weryfikować w czasie przetargu potencjalnych wykonawców, ale także podwykonawców. Rzecznik Dyrekcji, Jan Krynicki zwraca też uwagę na możliwość kontroli umów zawieranych przez generalnego wykonawcę. Dzięki temu GDDKiA dowie się o każdej współpracującej firmie, która jest zatrudniania podczas prac.

Za kilkanaście miesięcy wejdą w życie obowiązujące wszystkich płatności elektroniczne zarówno dla pojazdów ciężkich, jak i osobowych. Nadchodzi powszechne e-myto. Oto 10 faktów, które warto poznać

Jest to szczególnie ważne, gdy generalny wykonawca ma kłopoty finansowe. Nowe przepisy usprawnią wypłacanie pieniędzy w sytuacjach awaryjnych. Dyrekcja będzie też mogła weryfikować wynagrodzenie dla podwykonawców. Podczas budowy autostrady A1 w województwie kujawsko-pomorskim, generalny wykonawca zawierał umowy przewidujące wynagrodzenie wyższe, niż wynikałoby z kontraktu. Teraz takie praktyki będą niemożliwe. Dyrekcja będzie też miała wgląd we wszystko, co jest związane z realizacją kontraktu, czyli zawierane umowy, wystawiane faktury i postępy w pracach.

Przedstawiciele Generalnej dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewniają, że nowe przepisy usprawnią wszystkie procedury związane z budową dróg w Polsce.

Reklama

Podróże po Polsce są możliwe nie tylko autostradami, czasem wygodniej jechać pociągiem.Koleje Mazowieckie zapłacą 290 mln zł za 22 nowe pociągi PESY.