Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który przedstawił dziś raport ze swojej działalności w 2013 roku, otrzymał wtedy prawie 1300 zgłoszeń. To o 35 % więcej niż jeszcze cztery lata wcześniej. W wyniku spraw prowadzonych przez biuro zalecono odzyskanie ponad 400 milionów euro.

Sprawy, jakimi zajmuje się OLAF, dotyczą poważnych nadużyć na szkodę unijnego budżetu oraz przekroczeń uprawnień przez unijnych urzędników. Po otrzymaniu powiadomienia OLAF może rozpocząć własne dochodzenie. W zeszłym roku znakomita większość zgłoszeń pochodziła ze źródeł prywatnych. Urząd rozpoczął ponad 250 dochodzeń - o prawie 60% więcej niż w 2009 roku. Zamknął prawie 300. W rezultacie przedstawił łącznie ponad 350 rekomendacji.

- Kiedy OLAF uznaje, że coś jest nie tak, że doszło na przykład do nadużyć finansowych, przedstawia zalecenia odpowiednim władzom sądowym, finansowym lub dyscyplinarnym, by podjęły konkretne działania - powiedział dyrektor biura Giovanni Kessler. Priorytetem działalności urzędu w 2013 roku była walka z przemytem papierosów. Według danych biura, nielegalny handel produktami tytoniowymi powoduje straty dla budżetu Unii Europejskiej i państw członkowskich w wysokości około 10 miliardów euro rocznie.

>>> Czytaj również: UE opublikowała czarną listę. Sankcje ominęły rosyjski biznes

Reklama