Szef rządu zaznaczył, że jest to wojna, którą prowadzi „rosyjski reżim” przeciwko Ukrainie. Mimo że wojna nie została oficjalnie ogłoszona, to de facto ma ona miejsce. - Po raz pierwszy od 1941 roku, wróg przekroczył nasze granice, naruszył jedność terytorialną, zajął część ziemi, wysłał tu dywersyjno-terrorystyczne grupy - podkreślił.

W tym roku obchody zakończenia II wojny światowej będą wyjątkowo skromne, przede wszystkim dlatego, że władze obawiają się prowokacji ze strony prorosyjskich sił. Zmieniono nawet wieloletni nieoficjalny symbol obchodów - wstążkę świętego Jerzego. Teraz noszą ją głównie separatyści, dlatego w tym roku sięgnięto do wzorców brytyjskich i symbolem Dnia Zwycięstwa jest kwiat maku.

Reklama

W ekspresowym tempie grafik z Charkowa opracował jego ukraińską wersję, gdzie czarny środek to dziura po kuli, a czerwone płatki o różnych odcieniach to krew. Ten symbol można zobaczyć, między innymi, w kanałach telewizyjnych.

>>> W 2013 roku Ukraińcy kupili nad Wisłą mieszkania o powierzchni 18,3 tys. m kw. Zajęli tym samym drugie miejsce przed Brytyjczykami, Francuzami czy Hiszpanami - wynika za danych MSW. Cudzoziemcy wykupują polskie mieszkania. Wśród nich jest coraz więcej Ukraińców

Dzień Zwycięstwa w strachu przed prowokacjami

Ukraińskie władze zaostrzyły środki bezpieczeństwa we wszystkich miastach i na głównych drogach. Rządzący obawiają się prowokacji prorosyjskich sił w czasie obchodów przypadającego dzisiaj Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej.

Zrezygnowano z wielu imprez masowych, które tradycyjnie odbywały się tego dnia. W Kijowie nie będzie spotkania weteranów w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, a w Doniecku świątecznego koncertu. Władze obawiają się, że może dojść do prowokacji, na przykład pobicia weteranów, które później wykorzystają rosyjskie media, aby mówić o tym, że w Kijowie rządzą faszyści.

Naczelnik kijowskiej milicji Jurij Moroz powiedział, że porządku w stolicy będą pilnowały 3 tysiące funkcjonariuszy. „Mamy rezerwy, myślę, że sytuację będziemy mieć pod kontrolą. Takie zamieszki, jak w Odessie się nie powtórzą. Gwarantuję” - zapewnił.

Funkcjonariuszom pomagają członkowie Samoobrony Majdanu. Już na początku maja zaczęto budować nowe posterunki przy wjazdach do stolicy, gdzie kontrolowane są samochody, przede wszystkim jadące z południa i wschodu. W blokach mieszkalnych wiszą ogłoszenia, aby zgłosić na milicję, jeśli ktoś zauważył coś podejrzanego. Istnieje obawa, że do stolicy zwieziono prowokatorów, którzy dziś będą starali się wywołać zamieszki.

Putin fetuje inwazję na Krym. Rosyjskie myśliwce nad Sewastopolem

Rosyjskie myśliwce przelecą dziś nad Sewastopolem. To jeden z elementów parady wojskowej, jaką na zaanektowanym półwyspie organizuje armia Federacji Rosyjskiej.

Ulicami Sewastopola będą defilować rosyjscy żołnierze, a wzdłuż sewastopolskiego bulwaru przepłyną okręty Floty Czarnomorskiej. W ten sposób na zaanektowanym Krymie, rosyjska armia uczci 69 rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Według nieoficjalnych zapowiedzi, na półwysep wybierają się też; prezydent Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew. Podobne parady wojskowe odbywają się we wszystkich miastach Federacji Rosyjskiej. Rosjanie twierdzą, że 9 maja to dzień, w którym dziękują ojcom i dziadom za wolność.

W trakcie pikników i koncertów organizowanych z okazji Dnia Zwycięstwa, rosyjskie ministerstwo obrony zamierza sprzedawać czapeczki i koszulki z napisami odnoszącymi się do „zielonych ludzików” czyli żołnierzy obecnych na Krymie w czasie aneksji.

Parada wojskowa na Placu Czerwonym

Wielka defilada z okazji 69 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami zaczęła się rano Moskwie. Główne uroczystości odbywają się na Placu Czerwonym.

Tradycyjnie centralnym punktem obchodów jest parada wojskowa. Przez Plac Czerwony przedefiluje 11 tysięcy żołnierzy, wszystkich formacji. Obok murów Kremla przejadą: czołgi, wozy opancerzone i samobieżne wyrzutnie rakiet. Łącznie 150 jednostek. Paradę zamknie przelot: śmigłowców bojowych, myśliwców, bombowców oraz tankowców i latających centrów dowodzenia. W trakcie parady przewidziane jest przemówienie prezydenta Władimira Putina.

Po uroczystościach w Moskwie, prezydent wraz z premierem Dmitrijem Miedwiediewem udadzą się na Krym.

Rosjanie w sposób szczególny obchodzą Dzień Zwycięstwa. Jak podkreślają - w tym dniu wyrażają wdzięczność kombatantom, za to że przynieśli im wolność. Parady wojskowe odbywają się w większości rosyjskich miast. W tym roku również na zaanektowanym Krymie.

>>> Rosja wprowadza przedpłaty za gaz dla Ukrainy. Taką wiadomość przekazał rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak. Rosja upomina się o dług. Będą przedpłaty za gaz dla Ukrainy