Spółka Banku Gospodarstwa Krajowego podpisała pierwsze listy intencyjne na zakup budynków dla Funduszu Mieszkań na Wynajem. Planuje, że najemcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań jeszcze w tym roku.

BGK Nieruchomości prowadzi obecnie negocjacje cenowe na zakup łącznie 680 mieszkań w budynkach zlokalizowanych w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Są to cztery inwestycje na różnych etapach zaawansowania: w fazie projektowej, z ważnym pozwoleniem na budowę oraz w budowie. Na ocenę czekają kolejne oferty złożone m.in. przez firmy deweloperskie, budowlane i towarzystwa budownictwa społecznego z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Trójmiasta i Łodzi.
BGK szacuje, że pula lokali należących do Funduszu na wynajem może w ciągu kilku lat sięgnąć nawet 20 tysięcy w całej Polsce.

>>> Start Funduszu Mieszkań na Wynajem opóźni się. Brakuje odpowiednich nieruchomości. Czytaj więcej tutaj.

Jego oferta będzie skierowana do wszystkich osób, które mają zdolność do zapłaty czynszu, bez ograniczeń wiekowych czy innych preferencji. Najemca będzie podpisywał umowę najmu na okres roczny, z możliwością przedłużenia. Partnerem najemcy będzie jeden podmiot. Mieszkania będą znajdować się w nowych budynkach w całości należących do Funduszu. Najemca podpisując umowę, wprowadzi się do gotowego do zamieszkania lokalu z wyposażoną łazienką i kuchnią.
Wkrótce ruszy strona internetowa funduszu - na początku będzie ona zawierała informacje, gdzie powstają pierwsze budynki i w jaki sposób będzie można wynająć mieszkanie od Funduszu.

Reklama

>>> Czytaj też: Polacy nie wynajmują mieszkań: 80 proc. z nich mieszka "na swoim"

- Oferta będzie skierowana do osób, które nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych na kilkadziesiąt lat, ale wynajmując mieszkanie, chcą poczuć się jak u siebie –. – Chcemy przekonać Polaków, że można wynajmować mieszkanie w dobrym standardzie przez całe życie i móc decydować o wielkości lokalu czy miejscu zamieszkania w zależności od potrzeb życiowych i zawodowych – tłumaczy Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

BGK wskazuje też, że Polski rynek wynajmu mieszkań ma ogromny potencjał. Według różnych szacunków potrzeba u nas ponad 700 tysięcy lokali. Polska z 356 mieszkaniami na 1000 mieszkańców zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE.