Dzięki bezlitosnym poczynaniom dyrektor generalnej Meg Whitman po stronie kosztów kurs akcji tej spółki wzrósł o 165 proc. Opublikowane wczoraj wyniki za drugi kwartał pokazały, że chociaż sytuacja zaczyna się poprawiać, to jednak nadal poważnym problemem są przychody, a kiepskie prognozy spowodowały spadek cen akcji w czasie sesji o 2proc.

  • Przychody za drugi kwartał zmalały o 1 proc. rok do roku... do czego przyczyniły się spadki odpowiednio o 2 proc. i 7 proc. w segmentach Enterprise Group i Enterprise Services. Ponieważ w segmencie Personal Systems widać pewną stabilizację, wydaje się, że najnowszym problemem dla HP jest segment Enterprise. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 2,3 mld dol. – bez zmian w stosunku do ubiegłego roku; przekłada się on na marżę w wysokości 8,6%. Przepływy pieniężne z tytułu działalności operacyjnej zmalały o 16 proc. r./r.
  • Wskaźnik EPS za drugi kwartał był zgodny z przewidywaniami, a zapowiedzi na trzeci kwartał - kiepskie... - zysk na akcję w II kw. wyniósł 0,88, podczas gdy szacunki wskazywały na 0,88. HP zapowiada zysk na akcję w trzecim kwartale na poziomie 0,86-0,90; dla porównania przewidywano 0,90. Niższa prognoza, najprawdopodobniej wynikająca z presji na przychody, świadczy o trudnej sytuacji popytowej oraz twardej konkurencji.
  • Będą kolejne cięcia kosztów... - we wczorajszej informacji o wynikach za drugi kwartał poinformowano o likwidacji kolejnych 11-16 tys. etatów. W perspektywie krótkofalowej rynek może znieść brak zmiany w zyskach, o ile obniży się koszty operacyjne, tak by wzrosła marża. HP może realizować tę strategię przez resztę roku podatkowego, ale wówczas wzrost przychodów musi być kwestią najważniejszą – w przeciwnym razie inwestorzy stracą cierpliwość.
  • Wykup akcji wyniósł 831 mln USD w drugim kwartale... a na zatwierdzenie czeka wykup papierów wartych kolejne 6,2 mln USD, co w naturalny sposób podniesie wskaźnik EPS (dzięki mniejszej liczbie akcji pozostających w obrocie) oraz cenę akcji. Jednak kurs HP zbliża się do wartości godziwej, a w rezultacie program ten należy zakończyć, a kapitał zainwestować raczej w rozwój działalności.
  • Nasz model ilościowy przewiduje zwroty za 12 miesięcy na poziomie 17 proc. ... dzięki czemu HP jest jednym z naszych ulubionych typów w sektorze sprzętu technologicznego oraz pamięci; ze spółką tą wygrywa tylko Seagate Technology. Prognoza naszego modelu jest znaczniej bardziej pozytywna, niż na to wskazuje konsensus na rynku. Kurs HP kształtuje się obecnie na poziomie 8,7-krotności 12-miesięcznego przewidywanego wskaźnika EPS, przez co spółka jest jednym z najtańszych podmiotów z indeksu S&P 500 pod względem prognozowanych zysków. Prognoza wzrostu kursu HP opiera się na ustabilizowanej działalności oraz ścisłej kontroli kosztów przy jednocześnie bardzo niskiej wycenie. Nadal jest to częściowo kwestia dobrej wartości i zwrotu w notowaniach.

>>> Czytaj dalej: Bohater afery korupcyjnej w CPI – amerykański Hewlett-Packard – jeszcze dziś przyzna się do wręczania łapówek i prawdopodobnie rozwiąże swój polski oddział