Podwyżka płacy minimalnej do poziomu 15 USD za godzinę została zatwierdzona jednogłośnie, jednak wymagało to utajnionego głosowania. Podkreśla się, że ten krok ma pomóc osobom na nisko płatnych stanowiskach wydostać się z ubóstwa. Płaca minimalna będzie stopniowo podnoszona na przestrzeni siedmiu lat. Na jej zwiększeniu skorzysta ok. jedna czwarta pracowników w Seattle, a w szczególności kobiety i osoby pochodzące z mniejszości etnicznych.

Obecnie płaca minimalna w Seattle wynosi 9,32 USD za godzinę. Po pełnym wprowadzeniu planu, czyli kiedy osiągnie ona poziom 15 USD, jej wysokość zostanie powiązana z inflacją, dzięki czemu szacuje się, że do 2025 roku może ona wynieść 18 USD za godzinę.

>>> Polecamy: Płaca minimalna w Europie: Polacy dostają pięć razy mniej niż Luksemburczycy

Wysokie minimalne wynagrodzenie będzie wprowadzane stopniowo. Firmy zatrudniające ponad 500 osób muszą ją wprowadzić do 2017 r. dla osób nie otrzymujących dodatkowo ubezpieczenia zdrowotnego i do 2018 r. dla tych, którzy je otrzymują. Mniejsze firmy muszą ją wprowadzić odpowiednio do 2019 lub 2021 roku.

Reklama

W przypadku Stanów Zjednoczonych naukowcy potwierdzają, że podwyższanie płacy minimalnej dobrze wpływa na rynek pracy. Potwierdza to wiele przykładów.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni. Międzynarodowa organizacja zrzeszająca franczyzy, International Franchise Association, groziła wręcz podaniem miasta do sądu. Zapis o ilości pracowników dotyczy bowiem wszystkich pracowników, których firma zatrudnia w kraju – właściciele franczyz byliby więc najprawdopodobniej kwalifikowani jako duże firmy, mimo że pojedyncze sklepy działają de facto na mniejszą skalę.

ikona lupy />
Bloomberg / Chris Ratcliffe