We Francji obchodzona jest dziś 70. rocznica lądowania aliantów w Normandii. Na uroczystościach nie zabraknie polskich akcentów.

Prezydent Bronisław Komorowski przyleciał do Normandii, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 70. rocznice lądowania aliantów. Zajmie miejsce w pierwszych rzędach obok prezydenta Stanów Zjednoczonych, królowej Wielkiej Brytanii i prezydenta Rosji.

Bronisław Komorowski wizytę rozpocznie od odwiedzenia memoriału Mont Ormel, upamiętniającego bitwę o kontrolę nad masywem dwóch wzgórz między wojskami polskimi i niemieckimi z sierpnia 1944 roku. Przed 11.00 polscy weterani,prezydent i polska delegacja spotykają się przy memoriale, które było ostatnim punktem oporu Niemców w Normandii. Tam walczyli pancerniacy generała Maczka.

>>> Obama: "Chciałbym ogłosić nową inicjatywę". Miliard dolarów trafi z wojskiem do Europy

Reklama

Obiad koronowanych głów i napięcie między mocarstwami

Następnie prezydenci osiemnastu państw oraz koronowane głowy, w tym Elżbieta II, jedyny wciąż żyjący przywódca, który pamięta okoliczności towarzyszące lądowaniu w Normandii udadzą się na uroczysty obiad w Chateau de Benouville. W obiedzie będą uczestniczyć zarówno Władimir Putin, jak i Barack Obama, dziś raczej jako przeciwnicy, niż sojusznicy.

Szefowie Rosji i USA nie chcą ze sobą rozmawiać, dzieli ich sprawa Ukrainy, jednak znów zetkną się na wielkiej gali w Ouistrehem, gdzie na trybunie zasiądzie także prezydent Bronisław Komorowski.

Po południu prezydent Polski weźmie udział w głównych uroczystościach na jednej z plaż wykorzystywanych do desantu aliantów.

Następnie na cmentarzu wojennym Urville-Langannerie odbędzie się polsko-francuska część uroczystości.
Polsko-francuskie obchody rozpoczną się po 17.00 na cmentarzu polskim z udziałem Bronisława Komorowskiego i Francois Hollande'a. Spoczywa tam 615 żołnierzy 1. Dywizji pancernej generała Stanisława Maczka.

W Normandii to nie historia jest dziś na pierwszym planie, a napięte stosunki państw Zachodu z Rosją. Dla Władimira Putina to pierwsza szansa na spotkanie z zachodnimi przywódcami po aneksji Krymu. Z niektórymi rozmawiał co prawda przez telefon, ale o spotkaniu w cztery oczy większość nie chciała słyszeć. Szczyt G7 po raz pierwszy od 16 lat odbył się bez udziału Rosji.

Obchodom towarzyszą drakońskie środki bezpieczeństwa. Drogi wiodące w tej części Normandii, w Calvadosie są zamknięte dla ruchu. Do Calvadosu ściągnięto dodatkowe siły policyjne z całej Francji, nawet z Prowansji.

>>> Niemcy chcą znieść zakaz szczelinowania już w przyszłym roku - pisze Financial Times. Wygrały potrzeby biznesu szukającego tańszej energii, choć wśród przeciwników gazu łupkowego są nawet browarnicy.Gaz łupkowy: biznes zwyciężył, Berlin wkrótce zezwoli na szczelinowanie