Tym samym posiadane zasoby (2P) Grupy Orlen powiększyły się do 48 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe).

"Akwizycja Birchill stanowi istotny krok w dalszym rozwoju działalności wydobywczej koncernu, a dodanie do portfela nowych obszarów wydobywczych umożliwia prowadzenie większej liczby wierceń poszerzających bazę posiadanych zasobów węglowodorów. Przejęcie Birchill daje nam dostęp do nowych, znaczących zasobów, poszerza know-how w zakresie technologii wykorzystywanych w pracach poszukiwawczych, a w konsekwencji zwiększa wartość Grupy Orlen" - powiedział prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

Dodał, że doświadczenia kanadyjskie grupa będzie starać się wykorzystywać podczas prac poszukiwawczych węglowodorów niekonwencjonalnych na terenie Polski, które stanowią jeden z jej priorytetów.

"W ciągu ostatnich czterech lat, w rejonach Strachan i Ferrier w prowincji Alberta, Birchill odkrył i udokumentował zasoby ropy i gazu ziemnego szacowane na ok. 26,6 mln boe. W pierwszym kwartale 2014 r. średnia produkcja z tych złóż wyniosła ok. 3400 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (40% węglowodorów ciekłych)" - czytamy też w komunikacie.

Reklama

Dotychczasowe aktywa Grupy Orlen w Kanadzie, zarządzane operacyjnie przez spółkę TriOil, skoncentrowane są w rejonach Pouce Coupe, Keybob i Lochend, a ich zasoby to ok. 22 mln boe przy średniej produkcji w pierwszym kwartale 2014 r. wynoszącej 3700 boe/d.

>>> TriOil z grupy PKN Orlen ma zgodę Kanadyjczyków na przejęcie Birchill

"Obecnie trwa zagospodarowanie przez TriOil formacji Dunvegan w rejonie Keybob, w formacji Montney zwiększono też wydobycie kondensatu z otworów o wysokim udziale gazu oraz produkcję ropy z formacji Cardium w obszarze Lochend. Eksploatowane przez Birchill złoża ropy i gazu znajdują się w pobliżu złóż należących do TriOil (Lochend). Wiedza zdobyta dzięki eksploatacji złóż w obszarze Lochend umożliwi TriOil zwiększenie zasobów i produkcji z obszaru Ferrier/Strachan oraz innych perspektywicznych formacji" - podał także koncern.

PKN Orlen S.A. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Orlen Upstream Sp. z o.o. Z kolei Orlen Upstream Sp. z o.o. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Orlen Upstream International BV, a ten posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym TriOil.

Na początku maja Orlen podał, że TriOil Resources zawarło umowę w celu przejęcia kanadyjskiej spółki Birchill Exploration Limited Partnership. Koncern podkreślał wówczas, że pomyślna finalizacja transakcji umożliwi podwojenie łącznego potencjału wydobywczego Grupy Orlen w Kanadzie.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły 113,85 mld zł w 2013 r.