Inwestorzy niejako „przypominają sobie”, że Rezerwa Federalna może w już w przyszłym roku być bardziej agresywna w swoich działaniach.

To, jak kształtuje się rentowność amerykańskich obligacji rządowych dobrze pokazuje poniższy wykres. W przypadku papierów 5-letnich powróciliśmy w okolice maksimów z kwietnia, a w przypadku dłuższych 10-latek w rejony szczytu z maja.

Kolejne ujemne dane nt. inflacji CPI na Węgrzech. EUR/HUF pod ważnym oporem 305,50-306,50

Opublikowane o godz. 9:00 rano dane nt. inflacji CPI na Węgrzech pokazały w maju analogiczny odczyt do kwietnia, czyli minus 0,1 proc. r/r. Niemniej zdaniem tamtejszego resortu gospodarki nie można jeszcze mówić o deflacji, a ceny powinny odbić w górę w drugiej połowie roku. Pytanie jednak, co na to decydenci w MNB i czy dane nie będą stanowić podstawy do „gołębiej” retoryki zapowiadającej dalsze cięcia stóp procentowych (w końcu maja spadły one do 2,4 proc.). Na wykresie EUR/HUF stoimy pod ważnym oporem 305,50-306,50. Szerzej na temat analizy technicznej tej pary pisaliśmy wczoraj. Za wybiciem w górę przemawiają wskaźniki, ale i też potrójne dno przy 301,50, oraz 2-miesięczny klin spadkowy. W przypadku realizacji takiego scenariusza rynek mógłby celować w okolice 309,30-310,00.

Reklama

Funt w górę po danych z rynku pracy

Opublikowane o godz. 10:30 dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii nie były złe. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 6,6 proc. z 6,8 proc. (oczekiwano 6,7 proc.), a liczona wg. innej metodologii liczba wniosków od bezrobotnych obniżyła się w maju o 27,4 tys. wobec szacowanego spadku o 25 tys. Wczoraj funt nie reagował na lepsze dane o kwietniowej produkcji przemysłowej, obawiając się dzisiejszego odczytu. Tym samym teraz GBP/USD uzyskał przestrzeń do korekty, która jednak może być ograniczona. Oporem będzie linia spadkowa trendu przy 1,6818. Dopiero jej wybicie mogłoby sugerować wyraźniejszą zmianę i tym samym rezygnację z potencjalnej fali spadkowej poniżej minimów z maja w okolicach 1,6690, która wciąż może mieć miejsce w kontekście przyszłotygodniowej decyzji FED.

Jak rozegrać temat „kiwi”

Decyzja Banku Nowej Zelandii (RBNZ) ws. stóp procentowych zostanie opublikowana dzisiaj o godz. 23:00. Mediana oczekiwań zakłada trzecią już w tym roku podwyżkę stóp o 25 p.b.do 3,25 proc., co teoretycznie powinno dać impuls do umocnienia się dolara nowozelandzkiego. Nie brak jednak opinii, że RBNZ może się wstrzymać z takim posunięciem i dać do zrozumienia, że będzie chciał ocenić wyniki dotychczasowych działań. W takiej sytuacji moglibyśmy zobaczyć wyraźną przecenę NZD. Na wykresie NZD/USD mamy ciekawą sytuację.

Notowania przebiły się dzisiaj przez strefę oporu 0,8515-40, co sugeruje test szczytu z 27 maja na 0,8578. Kluczowa będzie jednak reakcja na wieczorny komunikat. Wyraźne wyjście ponad 0,8578 będzie sygnałem do ruchu w rejon 0,8640. Z kolei powrót poniżej strefy 0,8515-45 i dalej naruszenie wsparcia na 0,8468 będą sygnałami do wyraźnej przeceny. Mogłaby się ona zatrzymać dopiero w rejonie 0,83, gdzie przebiega 9-miesięczna linia trendu wzrostowego.

EUR/USD idzie na test minimum z ubiegłego czwartku

Działania podjęte przez Europejski Bank Centralny konsekwentnie osłabiają wspólną walutę. Najbliższe dni pokażą na ile banki komercyjne zniechęcą się do utrzymywania gotówki w ECB na ujemnej stopie procentowej (minus 0,1 proc.). Paradoksalnie, jeżeli odpływ nie będzie aż tak duży, to być może zdeterminuje to ECB do dalszych cięć w II połowie roku. Na razie jednak z wypowiedzi członków ECB wynika, że o ile „wyraźnie gołębia” linia będzie utrzymana, to na kolejne ruchy trzeba będzie zaczekać kilka miesięcy. Tym samym, aby móc liczyć na dalsze spadki EUR/USD w przyszłym tygodniu, trzeba będzie uważnie obserwować to, co ma do powiedzenia FED.

Na razie analiza techniczna EUR/USD nie wyklucza możliwości testowania dołka z ubiegłego czwartku na 1,3502. Jego naruszenie otworzyłoby drogę do spadku w okolice 1,3480 (dołki z lutego b.r.), ale o wiele ważniejsze mogą okazać się dopiero okolice 1,3440-50 wyznaczane przez 2 letnią linię trendu wzrostowego. Opór to już okolice 1,3540-50.