"Reformy w Polsce powinny mieć na celu wzrost inwestycji i zatrudnienia, utrzymując jednocześnie zyski po stronie wydajności. Niezbędny jest dalszy rozwój rynków kapitałowych, aby wspierać inwestycje prywatne, a powinny temu towarzyszyć wzmożone inwestycje infrastrukturalne i prywatyzacja. Istnieją możliwości poprawienia wskaźnika zatrudnienia (zwłaszcza wśród kobiet) oraz edukacji w celu zmniejszenia niedopasowania umiejętności [do potrzeb rynku]" - czytamy w raporcie pt. "Emerging Markets in Transition: Growth Prospects and Challenges".

Według Funduszu Polska powinna lepiej dostosować system emerytalny dla wybranych grup, w szczególności górników i rolników, do systemu ogólnie obowiązującego, ponieważ pozwoli to zwiększyć wskaźnik zatrudnienia.

"Biorąc pod uwagę bliskość Polski do technologicznego pogranicza, zyski wyłącznie z konkurencyjności kosztowej nie mogą trwać wiecznie - przesunięcie się na łańcuchu wartości będzie wymagało zwiększenia wydatków na badania i rozwój, które obecnie są niskie w porównaniu do krajów regionu," napisano także w materiale.

>>> Polecamy: 5 barier, które stoją na drodze rozwoju polskich firm. Zobacz co nas ogranicza

Reklama