W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 2,5 proc. i wyniosło 3878,31 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach nie zmieniło się w ujęciu miesięcznym i wyniosło 5514,7 tys. osób, podał GUS.

Szesnastu analityków ankietowanych przez ISBnews uważało, że wzrost wynagrodzenia w tym sektorze w ostatnim miesiącu zwiększyły się o 3,3-5,2 proc., przy średniej na poziomie 4,54 proc. wobec ubiegłego roku (wobec 3,8-proc. wzrostu w kwietniu).

Według nich, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w maju o 0,7-0,8 proc. względem maja 2013 roku, przy średniej na poziomie 0,74 proc. (wobec wzrostu o 0,7 proc. rok do roku w kwietniu br.).

>>> Polecamy: Koszty pracy w Polsce szybko rosną

Reklama

Dobre dane

Główny ekonomista BPS TFI, Krzysztof Wołowicz przyznaje, że dane są pozytywne, ponieważ ekonomiści spodziewali się wzrostu płac o 4,7 proc. Ekspert studzi jednak optymizm i przypomina, że płace w ujęciu miesięcznym spadły o 2,5 proc. Rozmówca IAR przypomina, że jest to już drugi taki spadek.

W ubiegłym miesiącu w przedsiębiorstwach pracowało blisko 5,5 mln osób, czyli o 0,7 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku. Taki waśnie wynik prognozowali ekonomiści. Obecnie, w opinii rozmówcy IAR nie mamy do czynienia z wyraźnymi sygnałami wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia.

Według eksperta pod koniec tego i na początku przyszłego roku poprawa na rynku pracy powinna przebiegać szybciej. Warunkiem jest utrzymanie się obecnego tempa wzrostu gospodarczego.