Jednym z istotnych udziałowców notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółki HAWE jest zatrzymany w związku z aferą podsłuchowa przez prokuraturę Marek Falenta, biznesmen z listy najbogatszych Polaków (wiceprezesem spółki jest także zatrzymany dziś Krzysztof R.)

Tymczasem zgodnie z podpisanym pod koniec ubiegłego roku listem intencyjnym HAWE miała współpracować z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi przy budowie szerokopasmowej sieci internetowej w technologii FTTH. Ma on umożliwić doprowadzenie łączy światłowodowych do 870 tysięcy gospodarstw domowych w całej Polsce. Wartość inwestycji ma wynieść 560 mln zł w ciągu 6 lat, z czego na PIR przypada 120 mln zł.

>>> Czytaj więcej: Tusk składa wniosek o wotum zaufania dla rządu

PIR prosi HAWE o wyjaśnienia

Reklama

– W związku z doniesieniami medialnymi na temat sytuacji prawnej spółki SKŁADYWĘGLA PL Sp. z o.o. i osób fizycznych z nią powiązanych oraz faktem, iż pan Marek Falenta jest istotnym akcjonariuszem spółki HAWE, będącej sponsorem projektu FTTH, Zarząd Polskich Inwestycji Rozwojowych zwrócił się do spółki HAWE z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Decyzje co do dalszych kroków w ramach projektu zarząd PIR podejmie między innymi na podstawie udzielonych przez sponsora projektu wyjaśnień oraz po konsultacji z Komitetem Inwestycyjnym wyłonionym z grona rady nadzorczej PIR – napisał PIR w oświadczeniu.

Równocześnie spółka podkreśla, że inwestuje w wybrane sektory infrastruktury, określone w jej strategii. Jednym z istotnych elementów tego procesu, obok budowania standardów najlepszych praktyk rynkowych, jest aktywizacja kapitału prywatnego. – Opisany bardzo szczegółowo i dostępny na stronie internetowej funduszu proces inwestycyjny podzielony jest na trzy etapy a każdy z nich wymaga akceptacji rady nadzorczej spółki – podkreśla PIR w oświadczeniu.

Jednym z siedmiu projektów, które uzyskały wstępną akceptację wyłonionego z rady nadzorczej komitetu inwestycyjnego i znajdują się w fazie szczegółowej analizy prawno-finansowej, może być realizowany projekt z HAWE. – Warto w tym miejscu podkreślić, że istotnym elementem analizy szczegółowej jest między innymi badanie wiarygodności spółki będącej sponsorem projektu, jej kadry zarządzającej oraz akcjonariatu – przekonuje PIR.

>>> Czytaj więcej: Inwestorzy stają po stronie Tuska. Rentowność polskich obligacji leci w dół