Dziennik Gazeta Prawna

Zły nauczyciel może zrujnować całe pokolenie

Szkoła to skansen. Absolwenci są nieprzygotowani do życia i pracy, za co obwiniamy nauczycieli. A ci, podobnie jak uczniowie, to ofiary systemu. Jakie są realia polskiej edukacji.

Czytaj więcej >>>

Reklama

Zamówione wypowiedzi udają prawdę. Na Zachodzie to zakazane, w Polsce się rozwija

Reklama przekroczyła niebezpieczną granicę. Zaczęła udawać prawdziwe informacje, mieszając fikcję z rzeczywistością. Już jedna trzecia opinii konsumentów w sieci to fałszywki. To grozi rozbiciem resztek społecznego zaufania

Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

Oligarchowie mogą blokować

To będzie prawdziwy tor przeszkód. Ale przez układ z Unią kraj może stać się tak bogaty jak dziś Polska. Oligarchom nie spodobają się prawne wędzidła Unii dla przetargów i norm ekologicznych.
Prezydent Poroszenko chce, by Rada Najwyższa ratyfikowała dokument jeszcze przed letnią przerwą. Bruksela zgodziła się, aby umowa weszła w życie od razu, kiedy zostanie ratyfikowana w Kijowie, nie czekając na decyzję parlamentów w każdym z krajów UE 28.

– Oficjalnie wszyscy deputowani są za. Ale z konkretnymi przepisami już jest gorzej – ekonomista z Centrum Razumkowa w Kijowie. Oligarchom, którzy kontrolują pracę posłów, nie podobają się zobowiązania do przyjęcia unijnych reguł. Niebezpieczeństwem jest też reakcja Rosji i słabość ukraińskiego państwa.
Czytaj więcej >>>

Czy Barack Obama stanie przed sądem

Biały Dom łamie prawo, omijając decyzje parlamentu USA – twierdzi John Boehner, republikański przewodniczący Izby Reprezentantów.

Boehner wprowadzi do porządku obrad kongresu swój wniosek o skierowanie pozwu do Sądu Najwyższego. Przedmiotem zastrzeżeń republikanów mających obecnie większość w Izbie jest „arogancki" sposób sprawowania władzy przez Obamę. Ich zdaniem prezydent od pięciu lat konsekwentnie i bezprawnie ignoruje większość nieodpowiadających jego celom politycznym wiążących decyzji Kongresu.
Czytaj więcej >>>

Zachód potrzebuje inżyniera z Polski

Dla pracodawców w Niemczech, we Francji i w Skandynawii nasz kraj stał się atrakcyjnym źródłem specjalistów i fachowców.

– W firmach inżynieryjnych w Niemczech pracuje ok. 10 tys. specjalistów z Polski. Nasi inżynierowie mają tam świetną opinię, gdyż są dobrze wykształceni, bardzo efektywni i sami potrafią rozwiązywać problemy – ocenia Tomasz Szpikowski, prezes firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering.

Czytaj więcej >>>

IT robi kokosy na urzędach

Przychody branży informatycznej skoczyły w rok o 17 proc. Osiągnęły rekordowe 50,5 mld zł. To efekt cyfryzacji administracji publicznej.
Czytaj więcej >>>

100 tysięcy złotych za taśmy

Prokuratorzy twierdzą, że kelnerzy podsłuchujący ministrów, szefa NBP i biznesmenów dostali za nagrania łącznie ponad 100 tysięcy złotych - ustaliła "Rzeczpospolita". Taka kwota miała paść w treści zarzutów postawionych Łukaszowi N., Konradowi L. oraz biznesmenowi Markowi Falencie. Znaczna większość tej kwoty miała trafić do N.
Czytaj więcej >>>

Wola obywateli to fikcja

W tej kadencji Sejmu padnie rekord uśmierconych przez posłów inicjatyw obywateli. Do kosza trafią 2 miliony podpisów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak zauważa gazeta, niedokończenie prac podczas tej kadencji nad aż ośmioma obywatelskimi projektami będzie rekordem. Z wyliczeń łódzkiego Instytutu Spraw Obywatelskich koordynującego kampanię "Obywatele decydują" taki los spotkał dotąd 12 inicjatyw.
Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

Cameron poległ, Juncker szefem Komisji Europejskiej

Jean-Claude Juncker dostanie w piątek nominację na szefa KE. To spektakularna porażka brytyjskiego premiera Davida Camerona. Czytaj więcej >>>

Świąteczne prezenty najlepiej kupić... po świętach

Nowe, rewolucyjne zasady zakupów wejdą w życie 25 grudnia tego roku, czyli w Boże Narodzenie. Chaos w małych sklepach internetowych gwarantowany? Czytaj więcej >>>

Mocny złoty zapewni tańsze zagraniczne wakacje

Polacy, którzy planują spędzenie urlopu za granicą, będą mieli niższe wydatki niż w ubiegłym roku, bo od tego czasu złoty się umocnił. Gdzie nasz turysta zapłaci mniej niż w poprzednie wakacje? Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

Przedsiębiorcy nie pojadą na urlop

Prawie połowa mikroprzedsiębiorców spędzi wakacje w pracy. Dla 50 procent firm będzie to okres normalnej aktywności gospodarczej, a dla 30 procent wzmożonej - czytamy w Pulsie Biznesu. Z badania Idea Banku, przeprowadzonego wśród tysiąca przedstawicieli mikrofirm, z których 40 procent nie zatrudnia pracowników, wynika, że tylko co drugi mikroprzedsiębiorca spędzi wakacje w pracy. Rok temu z urlopu zrezygnowała co trzecia firma, dwa lata wcześniej - co czwarta. Czytaj więcej >>>

3M zbuduje w Polsce kolejną fabrykę

Amerykański koncern 3M chce rozbudować istniejący zakład i zbudować kolejną fabrykę w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wartość inwestycji to 198 mln zł. Dzięki niej ma powstać 80 nowych miejsc pracy. Do końca 2024 roku koncern utrzyma łącznie 760 etatów. Jak donosi Puls Biznesu, 3M ma zamiar uruchomić produkcję m.in. wskaźników do badania czystości biologicznej dla przemysłu spożywczego i wkładów do filtrów. Czytaj więcej >>>

Przemysł odczepia wagoniki

PKN Orlen, KGHM, Lotos i inne przemysłowe grupy szykują się do sprzedaży spółek kolejowych. Chętnych do przejęć nie brakuje. Inwestorzy stoją w kolejce, by stworzyć z nich mocną grupę, ale zęby ostrzy sobie również PKP Cargo – pisze Puls Biznesu. Lotos Kolej, czyli kolejowa spółka paliwowego Lotosu, też miała ambicję, by konsolidować polski rynek, wygląda jednak na to, że chwilowo zawiesiła zamiary. Czytaj więcej >>>