Wydaje się mało prawdopodobne, aby mogły one wpłynąć na oczekiwania związane z terminem pierwszej podwyżki stóp procentowych (to nadal III kwartał 2015 r.) i tym samym umocnić dolara. Szerzej na ten temat pisaliśmy we wcześniejszych komentarzach – w tym w raporcie tygodniowym. Niezależnie od napływających dobrych danych z amerykańskiej gospodarki, do zmiany trendu na rynku dolara, konieczna będzie bardziej „jastrzębia” retoryka ze strony FED, która nie ogranicza się tylko do prezentacji wykresu przyszłych oczekiwań odnośnie stóp procentowych. W efekcie odsuwa to w czasie termin wyraźniejszego umocnienia dolara na wrzesień, kiedy to zaplanowane zostało „rozbudowane” posiedzenie FED

Na wykresie koszyka BOSSA USD widać trudności z naruszeniem strefy oporu na 67,95-68,05 pkt. To może skłaniać do korekty. Kluczowe w tym względzie będą okolice wsparcia 67,75 pkt., wyznaczane zarówno przez poziomą, jak i skośną, spadkową linię trendu. Zejście poniżej będzie sygnałem powrotu do trendu spadkowego i zwiększy prawdopodobieństwo utworzenia trzeciego dna w obszarze 66,95-67,15 pkt. w perspektywie najbliższych tygodni.

Słabsze dane z Niemiec nie zaszkodziły euro. Technika sugeruje odbicie na EUR/USD

Rynek tylko nieznacznie zareagował na opublikowane dzisiaj słabe dane nt. produkcji przemysłowej w Niemczech, która w maju spadła aż o 1,8 proc. m/m. Powód? Nie wpływają one zbytnio na oczekiwania związane z kolejnymi posunięciami Europejskiego Banku Centralnego, a dzisiejsze ranne słowa Ewalda Nowotnego (szefa Banku Austrii) sugerują raczej, że kolejne ruchy będą wyważone.

Reklama

W komentarzach z końca ubiegłego tygodnia zwracaliśmy uwagę, że rynek może mieć trudności z zejściem poniżej kluczowego wsparcia na 1,3570. Dzisiejsze minimum wypadło przy 1,3575 i wygląda na to, że pewien etap korekty rozpoczętej 1 lipca pomału dobiega do końca. Kluczowe będzie zachowanie się rynku przy 1,3610-15. Złamanie tego poziomu będzie sygnałem do testowania okolic 1,3645-75. Będą one kluczowe z punktu widzenia zachowania się rynku EUR/USD w drugiej połowie lipca. Ich złamanie będzie sygnałem do ruchu w stronę 1,3760-1,3805. W przeciwnym razie pozostaniemy w przedziale 1,3570-1,3675.

GBP/USD pozycjonuje się przed jutrzejszymi danymi nt. dynamiki produkcji przemysłowej

Wydarzeniem tego tygodnia dla funta będą jutrzejsze dane nt. majowej dynamiki produkcji przemysłowej o godz. 10:30, oraz czwartkowy komunikat po posiedzeniu Banku Anglii. Dla rynku od dłuższego czasu liczą się bardziej tzw. minutki, czyli zapiski, które poznamy 2 tygodnie później, stąd też wtorkowa publikacja staje się jedną z ważniejszych. Do tej pory dane zaskakiwały pozytywnie, co było dobrym pretekstem dla utrzymania zwyżek funta. Zwłaszcza, że utrwalały oczekiwania związane z grudniową podwyżką stóp procentowych przez BOE. Mediana oczekiwań odnośnie jutrzejszych danych zakłada dynamikę produkcji na poziomie 0,2 proc. m/m i 3,1 proc. r/r – lepsze dane będą motywem do opuszczenia górą widocznej od kilku dni konsolidacji na wykresie GBP/USD. Jej górne ograniczenie to rejon 1,7176-78, a dolne to okolice 1,7100-1,7130. Nawet, gdyby dane rozczarowały, to rynek mógłby powrócić w rejon dawnych szczytów z czerwca na 1,7061, ale raczej na dość krótko.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.