Raiffeisen Polbank, który dotychczas nie był obecny na naszym rynku funduszy inwestycyjnych, rozpoczął właśnie tego rodzaju działalność. Od kilku dni w placówkach banku można już kupować jednostki uczestnictwa Funduszu Inwestycyjny Raiffeisen SFIO Parasolowy, którym zarządza Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. W skład tego funduszu wchodzą cztery subfundusze: Raiffeisen Aktywnego Inwestowania, Raiffeisen Aktywnego Oszczędzania, Raiffeisen Globalnych Możliwości oraz Raiffeisen Obligacji Korporacyjnych.

- Zdecydowana większość TFI proponuje fundusze podzielone klasycznie na: akcyjne, dłużne, pieniężne czy mieszane. Nasza oferta jest inna. Uznaliśmy bowiem, że generalnie klienci nie mają czasu śledzić zmian na rynku, ani nie interesują się, czy ich pieniądze są aktualnie inwestowane w akcje, obligacje, czy inne aktywa. Ważny dla nich jest ostateczny wynik inwestycji. Dlatego fundusze mają odpowiadać profilowi danego klienta, który akceptuje mniejsze lub większe ryzyko – wyjaśnia w rozmowie z forsal.pl Anna Cytowska, odpowiedzialna za ofertę funduszy inwestycyjnych w Raiffeisen Polbank.

>>> Czytaj także: Kryzys w strefie euro się nie skończył. Zadłużenie krajów rośnie

Te fundusze nie mają benchmarków

Reklama

Dodaje, że w przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku fundusze, te z oferty Raiffeisen Polbanku nie mają benchmarków. - To pozwala im elastycznie reagować na zmiany na poszczególnych rynkach, czyli np. przy giełdowej bessie maksymalnie ograniczyć zaangażowanie w akcje - mówi Anna Cytowska.

Klienci indywidualni mogą kupować jednostki uczestnictwa w sieci prawie 350 oddziałów detalicznych banku, a wkrótce również przez internet. Później mają być zaoferowane klientom korporacyjnym.

Polska bardzo atrakcyjna na tle regionu

Raiffeisen Polbank zdecydował się wejść na rynek funduszy, doceniając jego wielki potencjał wzrostu. Ocenił, że nasz rynek jest bardzo atrakcyjny na tle innych krajów regionu, szczególnie, że jednostki uczestnictwa funduszy są przez Polaków coraz chętniej kupowane. W czerwcu tego roku, jak wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, wartość aktywów netto zarządzanych przez krajowe fundusze inwestycyjne po raz pierwszy w historii przekroczyła granicę 200 mld zł.

>>> Czytaj także: Jak zarabiać, to tylko w Warszawie. Zobacz zarobki w miastach wojewódzkich