ikona lupy />
Plac Europejski przy Warsaw Spire, Warszawa / Media

Nowe miejsce przyciągnie widzów nie tylko przyrodą w centrum stolicy, ale także amfiteatrem, meblami miejskimi, pasażem artystycznym, wreszcie – stacją rowerową i knaipkami.

ikona lupy />
Plac Europejski przy Warsaw Spire, Warszawa / Media
Reklama

W samym centrum najnowszej warszawskiej inwestycji, kompleksu biurowego Warsaw Spire, w kwartale ulic Grzybowskiej, Towarowej, Łuckiej i Wroniej pojawią się niebawem dziesiątki orientalnych drzew, wśród których, przez całą długość placu, płynąć będzie kaskadowy strumień.

Plac Europejski ma przywrócić Warszawiakom niedostępny przez lata teren zaniedbanych inwestycyjnie regionów. Dziś okolice Ronda Daszyńskiego to jeden z najdynamiczniej rozwijających się miejsc stolicy.

ikona lupy />
Plac Europejski przy Warsaw Spire, Warszawa / Media

Do stworzenia projektu placu Europejskiego inwestor, Ghelamco, zaprosił pracownię Wirtz International Landscape Architects – uznanych architektów z Belgii, którzy w swoim dorobku mają ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w sercu Paryża, czy Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf.

>>> Czytaj też: Jedna trzecia wieżowca Warsaw Spire ukończona. Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy

Park w środku miasta

Koncepcja Belgów zakłada stworzenie na placu Europejskim miejsca relaksu w nowopowstającym biznesowym centrum stolicy. Oprócz drzew, fontann i żywopłotu z buku zwyczajnego, styl podkreślać ma powierzchnia wyłożona 1 300 tonami portugalskiego granitu. Na nowym placu znajdzie się też stacja rowerowej, meble miejskie i ogródki letnie.

Projekt miejsca w centrum biznesu robi znaczący gest w stronę życia kulturalnego, na placu Europejskim znajdzie się nie tylko amfiteatr połączony z tarasem widokowym, ale też tzw. pasaż artystyczny, miejsce przeznaczone na czasowe wystawy młodych artystów. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana będzie do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb, instalacji artystycznych. Znajdą się tam również liczne lokale gastronomiczne.

Nazwa plac Europejski została zatwierdzona przez Radę Miasta w kwietniu 2014.

>>> Czytaj też: Warsaw Spire będzie miał pierwsze w Polsce windy dwupoziomowe