Amerykańscy regulatorzy zastanawiają się nad odpowiednimi zmianami w prawie. Z kolei stan Minnesota w maju zakazał używania tej substancji w wielu produktach, zaś firmy konsumenckie same wycofują już produkty z triklosanem.

Tymczasem codziennie miliony ludzi na świecie używa tej antybakteryjnej, ale i rakotwórczej substancji do mycia zębów. Triklosan jest bowiem jednym ze składników popularnej pasty Colgate Total koncernu Colgate-Palmolive.

Nierzetelne postępowanie FDA?

Koncern deklaruje, że jego pasta jest bezpieczna. Firma powołuje się przy tym na rygorystyczne postępowanie amerykańskiego urzędu regulującego rynek leków i żywności (Food and Drug Administration - FDA) z 1997 roku, w wyniku którego pozwolono na sprzedaż pasty jako sprzedaż leku bez recepty. Choć koncern dostarczył wówczas pewnych naukowych dowodów na bezpieczeństwo stosowania triklosanu w pastach do zębów, to kwestia ta nie była do końca jednoznaczna. Wątpliwości pozostają do dziś, tym bardziej po ujawnieniu pełnych wyników badań opinii publicznej.

Reklama

Jak się bowiem okazuje, wniosek Colgate o możliwość sprzedaży pasty do zębów z triklosanem z 1997 zawierał m.in. dodatkowe 35 stron, na których koncern przytacza wyniki badań toksykologicznych na temat tej substancji. Część ta została ukryta przez FDA. Agencja jednak była zmuszona w tym roku ujawnić ukryte wcześniej 35 stron w odpowiedzi na sądowy pozew w oparciu o amerykańską ustawę o wolności dostępu do informacji. Później, jak wynika z informacji agencji Bloomberg, amerykańska agencja umieściła ukryte strony na swojej stronie internetowej.

Ukryte 35 stron doskonale pokazują, jak jedna z najbardziej restrykcyjnych instytucji w USA, czyli FDA, polega na dowodach naukowych dostarczonych przez firmę będącą stroną w sprawie. Ujawniona część razem z nowymi badaniami na temat triklosanu stawia pod znakiem zapytania rzetelność postępowania, które 17 lat temu FDA prowadziła w sprawie dopuszczenia do sprzedaży pasty Colgate Total z triclosanem – uważa trójka naukowców, którzy przeglądali raport razem z dziennikarzami Bloomberga.

>>> Czytaj więcej na ten temat

Triklosan to związek organiczny z grupy fenoli. Ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Stosuje się go w mydłach antybakteryjnych, dezodorantach, pastach do zębów, kosmetykach, tkaninach antybakteryjnych czy antybakteryjnych deskach do krojenia. Środek ten jest często używany w higienie szpitalnej.

>>> Czytaj też: Co najbardziej lubią jeść Polacy? Leki przeciwbólowe. A w leczeniu doradza nam „doktor Google”