Na podstawie najnowszych badań stwierdzono, że chemiczny triklosan może powodować wzrost komórek nowotworowych oraz zaburzać prawidłowy rozwój zwierząt. Substancje te umieszcza się m.in. w mydłach, pastach do zębów, deskach do krojenia czy zabawkach.

Amerykańscy regulatorzy zastanawiają się nad odpowiednimi zmianami w prawie. Z kolei stan Minnesota w maju zakazał używania tej substancji w wielu produktach, zaś firmy konsumenckie same wycofują już produkty z triklosanem.

Tymczasem codziennie miliony ludzi na świecie używa tej antybakteryjnej, ale i rakotwórczej substancji do mycia zębów. Triklosan jest bowiem jednym ze składników popularnej pasty Colgate Total koncernu Colgate-Palmolive.

Reklama

Nierzetelne postępowanie FDA?

Koncern deklaruje, że jego pasta jest bezpieczna. Firma powołuje się przy tym na rygorystyczne postępowanie amerykańskiego urzędu regulującego rynek leków i żywności (Food and Drug Administration - FDA) z 1997 roku, w wyniku którego pozwolono na sprzedaż pasty jako sprzedaż leku bez recepty. Choć koncern dostarczył wówczas pewnych naukowych dowodów na bezpieczeństwo stosowania triklosanu w pastach do zębów, to kwestia ta nie była do końca jednoznaczna. Wątpliwości pozostają do dziś, tym bardziej po ujawnieniu pełnych wyników badań opinii publicznej.

Jak się bowiem okazuje, wniosek Colgate o możliwość sprzedaży pasty do zębów z triklosanem z 1997 zawierał m.in. dodatkowe 35 stron, na których koncern przytacza wyniki badań toksykologicznych na temat tej substancji. Część ta została ukryta przez FDA. Agencja jednak była zmuszona w tym roku ujawnić ukryte wcześniej 35 stron w odpowiedzi na sądowy pozew w oparciu o amerykańską ustawę o wolności dostępu do informacji. Później, jak wynika z informacji agencji Bloomberg, amerykańska agencja umieściła ukryte strony na swojej stronie internetowej.

Ukryte 35 stron doskonale pokazują, jak jedna z najbardziej restrykcyjnych instytucji w USA, czyli FDA, polega na dowodach naukowych dostarczonych przez firmę będącą stroną w sprawie. Ujawniona część razem z nowymi badaniami na temat triklosanu stawia pod znakiem zapytania rzetelność postępowania, które 17 lat temu FDA prowadziła w sprawie dopuszczenia do sprzedaży pasty Colgate Total z triclosanem – uważa trójka naukowców, którzy przeglądali raport razem z dziennikarzami Bloomberga.

>>> Czytaj więcej na ten temat

Triklosan to związek organiczny z grupy fenoli. Ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Stosuje się go w mydłach antybakteryjnych, dezodorantach, pastach do zębów, kosmetykach, tkaninach antybakteryjnych czy antybakteryjnych deskach do krojenia. Środek ten jest często używany w higienie szpitalnej.

>>> Czytaj też: Co najbardziej lubią jeść Polacy? Leki przeciwbólowe. A w leczeniu doradza nam „doktor Google”