Na konferencji, podsumowującej pobyt, kanclerz Niemiec i premier Mariano Rajoy zgodnie wyrazili opinię, że podstawą polityki ekonomicznej Europy powinna być konsolidacja fiskalna (albo zmniejszenie deficytu budżetowego państw członkowskich). Merkel pochwaliła gospodarczewyniki Hiszpanii, a Rajoy zapowiedział kontynuowanie reform strukturalnych.

Przed wizytą, lewicowe ugrupowania zwróciły się do Mariano Rajoya, by ten zaapelował do Angeli Merkel o odejście od oszczędności i cięć budżetowych. Tymczasem premier nie tylko nie poprosił, ale w pełni poparł politykę kanclerz Niemiec. - W dzisiejszych czasach nie można mieć deficytu budżetowego powyżej 9,5 proc. PKB. Dlatego nie można zejść z obranej drogi - mówił Rajoy. Zapowiedział, że do końca kadencji przeprowadzi kolejne reformy strukturalne. Prawdopodobnie chodzi o reformę emerytalną oraz rynku pracy.

Politycy zgodnie przyznali, że priorytetem Unii Europejskiej powinno być wspieranie małych i średnich firm, walka z bezrobociem oraz całościowe podejście do problemu imigracji. Wyrazili też nadzieje na szybkie zawieszenie broni na Ukrainie oraz obawy o sytuację w Gazie, Iraku i Syrii.

>>> Czytaj też: Rynek karze Rosję. Polskie obligacje rosną, rosyjskie dołują

Reklama