To potwierdza, że amerykańska waluta jest nadal jednym z najlepszych wyborów zarówno, jako tzw. bezpieczna przystań, a także bardzo dobra alternatywa podparta fundamentami – wystarczy spojrzeć na ostatnie odczyty makro, w tym indeks ISM dla przemysłu. Kluczowe są też oczekiwania związane z potencjalnymi zmianami w retoryce amerykańskiego FED, które jak spodziewa się rynek mogą pojawić się po posiedzeniu 17 września.
Znaczenie ma też druga strona w parze z USD. W przypadku euro to oczekiwania związane z jutrzejszym posiedzeniem ECB, gdzie być może dojdzie do symbolicznego cięcia stóp, a także utrzymania dość „gołębiej” retoryki. W kwestii funta to spore obawy związane z zaplanowanym na 18 września referendum niepodległościowym w Szkocji – wynik 47 proc. w sondażach dla separatystów sprawia, że rynek musi się liczyć z każdym scenariuszem. W przypadku jena inwestorzy liczą na to, że nowy minister w rządzie premiera Abe doprowadzi do przyspieszenia zmian legislacyjnych zmierzających do możliwości zwiększenia udziału akcji w portfelu państwowego funduszu emerytalnego.
Na wykresie EUR/USD dość skuteczny jest rejon oporu 1,3160-70. Cały czas obowiązuje trend spadkowy, co każe spodziewać się pogłębienia dna na 1,3109 w kontekście jutrzejszej decyzji ECB.

W przypadku GBP/USD mocny opór to okolice 1,6535, a wsparcia można ulokować poniżej dzisiejszego minimum na 1,6443. Istotne mogą okazać się dopiero okolice 1,6250 wyznaczane m.in. przez maksima z października ub.r.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.