Decyzja o spotkaniu założycielskim sekretariatu 16+1 zapadła podczas posiedzenia agencji promujących inwestycje Chin w krajach Europy Środkowo-Wschodniej podczas trwających właśnie w Xiamen największych w Chinach targów inwestycyjnych. Poinformował o niej dziś prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, który na tych właśnie targach promuje Polskę jako lokalizację chińskich inwestycji.

>>> Czytaj też: Chiny zacieśniają współpracę gospodarczą z naszą częścią Europy

Grupa 16+1 została powołana w kwietniu 2012 roku podczas wizyty ówczesnego premiera Chin Wen Jiabao w Polsce. Ustalono wówczas podstawy współpracy Chin z 16 państwami regionu, wśród których oprócz Polski są: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Polska jest największym państwem europejskim biorącym udział w Inicjatywie.

Reklama

W tym roku temat przewodni to zwiększenie zaangażowania Chin w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad dwa lata temu w Warszawie z udziałem szefów rządów 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej, ówczesny premier Chin Wen Jiabao ogłaszał powstanie nowego mechanizmu współpracy. W październiku ubiegłego roku podczas szczytu w Bukareszcie, obecny premier Li Keqiang zaprezentował bardziej szczegółowy plan działań.

Powołanie sekretariatu ma na celu m.in. zwiększenie napływu chińskich inwestycji do Europy Środkowo-Wschodniej. W Xiamenie odbyło się także seminarium China-CEE Countries Promotion Symposium, zorganizowane przez chińskie Ministerstwo Handlu i chińską agencję promocji inwestycji CIPA. W imieniu szesnastu krajów EŚW w wydarzeniu wziął udział prezes PAIiIZ.

9 września podczas międzynarodowych targów w Xiamenie odbyła się konferencja prasowa PAIiIZ z udziałem dziennikarzy chińskiej prasy i telewizji. Tematem konferencji były możliwości chińskich inwestycji w Polsce. Prezes Majman podkreślił otwartość Polski na chińskie inwestycje tworzące nowe miejsca pracy, a także nasze zainteresowanie strategią nowego Jedwabnego Szlaku, zwłaszcza w zakresie logistyki.

>>> Polecamy: Etiopia – nowa fabryka świata. Nawet Chiny przenoszą tu swoją produkcję