Nadzwyczajne walne zgromadzenie ma zająć się uchwałą w sprawie emisji 13 października. Obecnie kapitał GTC dzieli się na 351,31 mln akcji.

"GTC zakończyło fazę restrukturyzacji, osiągając dobre i stabilne wyniki operacyjne. Obecnie spółka jest w dobrej kondycji i jest gotowa do wykorzystania zidentyfikowanych atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych w celu stymulacji rozwoju firmy. Potencjalne przejęcia, które zostaną częściowo sfinansowane za pomocą pozyskanego kapitału, wzmocnią portfolio inwestycyjne GTC, tworząc dodatkową wartość dla akcjonariuszy" - powiedział prezes GTC Thomas Kurzmann, cytowany w komunikacie.

Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na przejęcia aktywów generujących przychody z najmu pozwalających na wygenerowanie przez GTC wartości dodanej poprzez wykorzystanie jej platformy regionalnej i kompetencji w zarządzaniu aktywami, oraz na finansowanie organicznego wzrostu dzięki wybranym projektom deweloperskim, podkreśla spółka.

"Rynki Środkowo-Wschodniej (CEE) i Południowo-Wschodniej Europy (SEE) oferują obecnie atrakcyjne możliwości inwestycyjne, wynikające ze znaczących różnic pomiędzy stopami kapitalizacji nieruchomości oraz niskimi stopami procentowymi, co pozwoli na wzrost wartości spółki poprzez akwizycje. Stawki najmu w wielu stolicach regionu spadły do najniższych poziomów w historii. Połączenie tych czynników stwarza nowe możliwości i okazje inwestycyjne dla GTC" - czytamy w komunikacie.

Reklama

GTC podało, że zamierza inwestować w nieruchomości generujące przychody z najmu oraz posiadające potencjał dalszego wzrostu wartości, który może zostać zrealizowany dzięki regionalnej platformie oraz kompetencjom grupy w zarządzaniu aktywami.

"Aktywa wytypowane do potencjalnego przejęcia znajdują się w Polsce, oraz stolicach państw regionu CEE i SEE. Spółka planuje skupić się na przejęciach aktywów z sektorów nieruchomości biurowych oraz handlowych. Nowe aktywa, wraz z wybranymi projektami deweloperskimi, a przede wszystkim dwoma centrami handlowymi realizowanymi przez GTC w Warszawie, powinny pozwolić spółce na zbudowanie portfolio nieruchomości oraz na zwiększenie przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej" - napisano także w materiale.

>>> Czytaj też: Thomas Kurzmann zastąpi Alaina Ickovicsa na stanowisku prezesa GTC

Przewodniczący rady nadzorczej GTC Alexander Hesse podkreślił, że realizacja strategii wzrostu sprawi, że "w średniej perspektywie czasowej GTC zmieni swój profil i stanie się spółką generującą środki z działalności operacyjnej".

W projektach uchwał na NWZ napisano, że akcjonariusze wyrażą zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego o max. 14 mln z do kwoty nie wyższej niż 49,13 mln zł "poprzez emisję nie mniej niż 1, ale nie więcej 140.000.000 akcji zwykłych na okaziciela serii K". Emisja nastąpi w formie subskrypcji zamkniętej w drodze oferty publicznej.

Dzień prawa poboru ma zostać wyznaczony na 16 grudnia br., podano także.

Grupa GTC jest wiodącym deweloperem w regionie CEE i SEE, obecnie działa w Polsce, Rumunii, Chorwacji, Serbii, Bułgarii, Czechach, Rosji, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. Spółka jest notowana na GPW od 2004 r., obecnie wchodzą w skład indeksu największych spółek WIG30.