Nowy, uniwersalny podmiot będzie funkcjonował pod marką Bank BGŻ BNP Paribas i zajmie 7. pozycję na polskim rynku, a łączne przychody powinny wzrosnąć o 20 proc.

"BNP Paribas Polska ma silnie rozwiniętą bankowość korporacyjną, szczególnie obsługującą dużych klientów, ma też rozwiniętą sieć w dużych ośrodkach. Natomiast BGŻ jest liderem na rynku rolno-spożywczym, rozwinął na dużą skalę bankowość detaliczną. Z tego obrazu wyłania się więc wielka komplementarność obu podmiotów, a dodatkowo będą mogły skorzystać z potencjału grupy BNP" - powiedział zastępca dyrektora generalnego international retail banking BNP Paribas, Jean-Paul Sabet na konferencji prasowej.

Dyrektor dodał, że po połączeniu powstanie bank uniwersalny, który zajmie siódmą pozycję na polskim rynku. Nowy bank będzie funkcjonował pod marką Bank BGŻ BNP Paribas.

"Mamy bardzo duże oczekiwania wobec grupy BGŻ, szczególnie liczymy na stabilność i skalę naszego partnera, a tego właśnie nam dotąd brakowało. Nowy bank stanie się uniwersalną instytucją o znaczących możliwościach finansowych oraz bogatej ofercie produktowej" - dodał prezes BGŻ, Józef Wancer.

Reklama

Przedstawiciele banków poinformowali także, że fuzja prawna obu podmiotów jest wstępnie planowana na pierwszą połowę 2015 r., po otrzymaniu zgód KNF. Wówczas zaplanowano rozpoczęcie prac nad rebrandingiem, a pełna integracja operacyjna, po migracji wszelkich operacji, nastąpi w 2016 r. Do tego czasu będą działały osobno, na dotychczasowych zasadach.

"W efekcie transakcji staniemy się jedną z wiodących instytucji na polskim rynku, a model bankowości uniwersalnej będziemy realizować poprzez kompleksową ofertę zarówno dla dużych korporacji, jak i małych i średnich firm, na klientach indywidualnych kończąc. Będziemy pracować nad poprawą pozycji banku na rynku i utrzymać fotel lidera w segmencie rolno-spożywczym" - wyjaśnił Sabet.

Dyrektor BNP zaznaczył, że bardzo mocny nacisk zostanie położony na segment kredytów konsumpcyjnych. Nowy bank chce być także instytucję pierwszego wyboru dla dużych i międzynarodowych korporacji działających w Polsce.

"Planujemy rozwój w małych i średnich miastach, zapewniając dostęp do finansowania i międzynarodowych usług bankowych. Naszym celem jest, by połączony bank był zarządzany w dużej mierze przez polskich menadżerów i bardzo tutaj liczymy na obecnego prezesa BGŻ Józefa Wancera" - podkreślił Sabet.

Według niego proces łączenia obu banków będą trwały przez cały przyszły rok, ale faktyczne synergie, wynikające z komplementarności podmiotów będą widoczne szybko.

"Oczekujemy synergii po stronie przychodowej obu banków na poziomie 20%. Poza tym oczywiście pojawią się oszczędności na poziomie korporacyjnym m.in. dzięki połączeniu central czy wspólnym systemom informatycznym" - wskazał dyrektor BNP.

W następstwie podpisanego 5 grudnia 2013 r. porozumienia, 23 września br. BNP Paribas sfinalizuje przejęcie od Rabobanku 41.763.109 akcji Banku BGŻ, stanowiących 74,39% za 4,2 mld zł. W ramach wezwania, które zakończy się 17 października Rabobank złoży jeszcze zapisy na sprzedaż swojego pakietu akcji tj. ok. 10%.

>>> Czytaj też: BGŻ ocenia, że wezwanie BNP Paribas jest zgodne z jego interesem, a cena godziwa

Z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów prawa i regulacji, a także pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód, w tym banku centralnego Belgii (Belgijski Bank Narodowy) oraz Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), planowane jest połączenie Banku BGŻ oraz BNP Paribas Banku Polska.

BNP Paribas Bank Polska obecnie obsługuje ponad 400 tys. klientów, podczas gdy z usług Banku BGŻ korzysta ponad 1,2 mln klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm. Bank BGŻ ma silną pozycję w sektorze rolno-spożywczym, specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, przemysłu spożywczego oraz rozwoju lokalnej infrastruktury.

BNP Paribas prowadzi działalność w blisko 80 krajach. W Europie grupa działa na czterech rynkach macierzystych (Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg).