To dlatego zmiany rentowności, do jakich doszło po opublikowaniu decyzji nie były gwałtowne, aczkolwiek znaczące. Rynek kontraktów FRA przesunął się w dół, w przypadku kontraktów FRA6x9 spadając do 1,64%, tym samym na koniec I kw. 2015 dyskontując spadek stopy referencyjnej do 1,50%, a nawet lekko poniżej. Wzrost cen widać było również w przypadku dłuższego końca krzywej – rentowności DS0725 po ogłoszeniu decyzji spadły o prawie 5 pb. Mimo, że poluzowanie polityki pieniężnej było oczekiwane przez uczestników rynku, to jednak po środowej decyzji rośnie prawdopodobieństwo, że cykl będzie głębszy. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że RPP również w listopadzie zdecyduje się na obniżkę stóp, wykorzystując jako argument publikację nowej projekcji inflacyjnej NBP.

Na podobny scenariusz wskazywał komentarz prezesa NBP M. Belki. Podczas konferencji prasowej prezes banku centralnego powiedział, że nie wyklucza dalszego poluzowania polityki pieniężnej, jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja, potwierdzą istotne ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie. Wpisuje się to w nasz scenariusz, w ramach którego rynek będzie dyskontował cykl powyżej 100 pb, wzmacniając wyceny obligacji skarbowych.
Naszym zdaniem kluczowym z punktu widzenia krajowego rynku długu wydarzeniem będzie teraz publikacja danych nt. wrześniowej inflacji (środa, 15 X). Średnia oczekiwań rynkowych wynosi 0,36% r/r, niemniej naszym zdaniem inflacja może okazać się niższa. W perspektywie najbliższych tygodni będzie to kolejny czynnik wspierający wyceny obligacji skarbowych.

Na rynkach bazowych rentowności początkowo utrzymywały się na poziomach zbliżonych do wtorkowych. W kontekście zbliżającego się skupu ABS-ów w strefie euro V. Constancio członek zarządu EBC zasygnalizował, że wartość papierów, które spełniają kryteria EBC, szacowana jest na około 600 mld EUR. Jego zdaniem ostatecznie skup mógłby objąć aktywa na kwotę 400 mld EUR. W poprzednim raporcie wskazywaliśmy, że rynek spodziewa się wartości zakupów EBC na poziomie bliższym 250 mld EUR (ostateczna kwota będzie zapewne uzależniona również od realizacji operacji TLTRO). Podczas konferencji prasowej po ostatnim posiedzeniu EBC M. Draghi sugerował, że bank centralny chciałby powrócić do bilansu na poziomie bliskim 3 bln EUR, co daję skalę programów do 1 bln EUR. Poza skupem aktywów, EBC prowadzić będzie dalej operacje TLTRO, których wartość nie powinna przekraczać 400 mld EUR. Niemniej po ostatniej wrześniowej operacji trudno będzie ten wynik osiągnąć. Jak wynika z tych powyższych wyliczeń, wzrost bilansu banku centralnego za pomocą ogłoszonych programów może być problematyczny.
Wieczorne minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC wywołały euforię na amerykańskich rynkach akcji i długu. Dostrzeżenie gołębich sygnałów podniosło indeksy na Wall Street i obniżyło rentowności amerykańskich Treasuries w skali najwyżej od roku.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama