Zapewnił, że jest odpowiedni sprzęt i odpowiednie pomieszczenia izolacyjne: "Dograne mamy wszystkie procedury związane z podjęciem chorego bądź chorych z lotniska i przetransportowanie ich do warszawskiego szpitala zakaźnego przy ulicy Wolskiej".

Wojewoda przekonywał też. że wkrótce zostaną też przygotowane szczegółowe wytyczne dla lekarzy pierwszego kontaktu, jak postępować w przypadku wykrycia wirusa ebola. Będą one opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz konsultantami w dziedzinie chorób zakaźnych. Jak dodał, choć lekarze wiedzą, jak zachować się w takich sytuacjach, dzięki szczegółowym schematom unikną błędów. " Nieprofesjonalne zachowanie lekarza pierwszego kontaktu jest mało prawdopodobne, ale chcemy być pewni, że lekarze pierwszego kontaktu będą umieli właściwie reagować" - zastrzegł Jacek Kozłowski.

W przyszłym tygodniu wytyczne mają trafić do lekarzy. Tymczasem jeszcze w październiku odbędą się w Warszawie ćwiczenia. Jeden ze scenariuszy będzie przewidywał przylot chorego pacjenta na lotnisko, drugi - wizytę potencjalnie chorego u lekarza POZ. Wszystko po to by sprawdzić zgranie służb ale szczegóły operacji nie są i nie będą znane ze względów bezpieczeństwa.

>>> Czytaj też: Czy Polska jest przygotowana na pojawienie się wirusa ebola?

Reklama