Na rynku stopy procentowej w czwartek godzinach porannych doszło do silnego spadku krzywych dochodowości. Gwałtowne ruchy widać było na całej długości krzywej, chociaż silniej zareagowały instrumenty o dłuższych terminach wykupu. W efekcie kwotowania OK0716 spadły do poziomu 1,77% (o 12 pb), natomiast DS0725 do 2,72% (o 15 pb). W naszej ocenia była to reakcja na publikację minutes przez Fed (sygnalizacja możliwych opóźnień w „normalizacji” polityki pieniężnej w USA), ale także dyskontowanie perspektyw dalszego spadku stóp procentowych w Polsce. Rynek w pełni wycenia już obniżkę stopy referencyjnej NBP do poziomu 1,50% i zaczyna przesuwać się w kierunku dyskontowania cięcia o jeszcze łącznie 75 pb w perspektywie najbliższych miesięcy. W tej sytuacji tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie miały już większego wpływu na notowania.

Patrząc na układ danych makroekonomicznych, do końca tygodnia powinniśmy obserwować stabilniejsze notowania. Zwracaliśmy uwagę w poprzednich raportach, że kolejnym impulsem dla rynku stanie się publikacja danych nt. inflacji za wrzesień. Analizując czynniki ryzyka uważamy, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo scenariusza, w którym wskaźnik zaskoczy niższym odczytem niż oczekiwania rynku (minus 0,36% r/r wg ankiety Parkietu). Przemawia za tym m.in. obserwowana presja dezinflacyjna w wielu podkategoriach inflacji, a także tendencje do spadku cen na rynkach towarowych (spadki cen surowców energetycznych, a także produktów rolnych). W kontekście trendów na rynku produktów rolnych warto zwrócić uwagę, że indeks cen żywności na świecie publikowany przez FAO spadł we wrześniu szósty miesiąc z rzędu (o 6,0% r/r i 2,6% m/m - w ujęciu dolarowy). Październikowe trendy na rynku produktów rolnych, a także sankcje wdrożone przez Rosję będą oddziaływać w kierunku dalszego spadku cen produktów żywnościowych.

Gdyby ten scenariusz się zmaterializował, to Rada dostałaby dodatkowy argument, aby dokonać kolejnej obniżki stóp procentowych w listopadzie, tym bardziej, że wówczas publikowana będzie też najnowsza projekcja inflacyjna NBP (o której wspominał prezes M. Belka podczas październikowej konferencji prasowej Rady).

Powyższe oczekiwania były jednym z podstawowych założeń opracowanej przez nas strategii inwestycyjnej na październik, zgodnie z którą rentowności DS0725 osiągną 2,60% (raport specjalny z 8 października).

Reklama