W Polsce na mieszkańca przypada tylko jeden pokój. Gorzej pod tym względem jest tylko w Meksyku i Turcji. Przykładowo, statystyczny Norweg dysponuje 2 pokojami, Kanadyjczyk 2,5 a Czech ma do dyspozycji 1,4 pokoju.

Polska wypadła fatalnie w kategorii opisującej warunki mieszkaniowe w najnowszym raporcie OECD opisującym jakość życia. Relatywnie najlepiej pod tym względem wygląda sytuacja w woj. mazowieckim, podlaskim, dolnośląskim i opolskim, w których na jednego mieszkańca przypada 1,1 pokoju. Najgorzej jest w województwie podkarpackim, w którym średnio na osobę przypada 0,9 pokoju. Wynik ten uplasował region wśród 5 proc. najgorszych na świecie. Nigdzie indziej w Europie nie ma tak nieprzychylnego mieszkaniowo obszaru.

- Raport OECD pokazuje, że w żadnym innym europejskim kraju nie ma tak dużego zapotrzebowania na nową przestrzeń mieszkalną jak u nas. Inne badania pokazują, że ponad połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami. To wielkie wyzwanie dla kraju, ale też i ogromny potencjał do rozwoju ryku nieruchomości - komentuje Jakub Zagórski, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Skanska Residential Development Poland.

Polska jest natomiast bardzo wyrównanym krajem, jeżeli chodzi o dostępność do pokoi. Pod względem równości dostępu w poszczególnych częściach kraju jesteśmy na wysokim 9. miejscu.

Reklama