O pomyśle stworzenia alternatywnej internetowej encyklopedii przeczytać możemy w artykule zamieszczonym na stronach rosyjskiej Biblioteki Prezydenckiej. Jego autor podkreśla, że Wikipedia wielokrotnie wykazała „niezdolność do szczegółowego i rzetelnego informowania swoich użytkowników na temat Rosji”.

Jak podkreśla „Business Insider”, to nie pierwszy przypadek gdy rosyjskie władze próbują zaprezentować innym krajom „swoją wersję świata”. W 2005 roku agencja Ria Novosti uruchomiła anglojęzyczny kanał Russia Today, który miał pokazać zagranicznym widzom „rosyjskie podejście do wiadomości”. Kilka dni temu brytyjski regulator rynku mediów Ofcom zagroził stacji sankcjami finansowymi za notoryczne łamanie zasady bezstronności, która obowiązuje nadawców działających na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Teraz, Biblioteka Prezydencka wraz z rosyjską Biblioteką Narodową planuje uruchomienie cyfrowej encyklopedii, która zapewni „obiektywne i dokładne” informacje na temat Rosji i jej obywateli, jak również dostęp do 50 tysięcy książek i dokumentów zgromadzonych w bibliotekach na terenie 27 regionów kraju.

>>> Czytaj też: Chiński plan Marshalla. Kraj Środka pokazuje Stanom Zjednoczonym ich miejsce w peletonie

Reklama

W artykule nie znajdziemy jednak informacji o tym czy użytkownicy nowej internetowej encyklopedii będą mogli samodzielnie tworzyć i edytować poszczególne artykuły hasłowe – co od zawsze leżało u podstaw oryginalnej Wikipedii.

Biblioteka Prezydencka jest natomiast przekonana, że „rosyjska Wikipedia” odniesie wielki sukces i będzie „jednym z najpopularniejszych internetowych źródeł informujących o Rosji”.

Warto przypomnieć, że w lipcu br. rosyjska Duma Państwowa uchwaliła ustawę nakazującą przechowywanie wszystkich danych osobowych Rosjan na serwerach znajdujących się tylko i wyłącznie na terenie Federacji Rosyjskiej. Stawia to w niezwykle trudnej sytuacji firmy takie jak Facebook, Google czy też Twitter, które – aby świadczyć swoje usługi Rosjanom – w przyszłości będą musiały przenieść część swojej infrastruktury do Rosji. Nowe prawo ma wejść w życie we wrześniu 2016 roku.